Edirne Milletvekili Gürkan; “Açıköğretim Fakültesi 3-4 yıldır tökezlemeye başladı”

Edirne Milletvekili Recep Gürkan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde sadece 4. sınıf öğrencilerine tanınan tek ders sınav hakkının, başarısız olan tüm öğrencilere, başarısız olduğu dersler için verilmesini istedi. Gürkan, çok başarılı hizmetler veren Açıköğretim Fakültesi’nin son 3-4 yıldır tökezlemeye başladığını söyledi.

 

Yaklaşık 1,5 milyon öğrencisi olan fakültede, öğrencilerden 550 lira harç alındığını, bunun yıllık 800 milyon lirayı bulduğunu ifade eden Gürkan, “Çok ciddi bir rakam. Bu paranın ağırlıklı

 

bir kısmı sınavlarda gözetmenlere, ders kitaplarının basımına ayrılıyor. Anadolu Üniversitesi’nin burada epey bir gelir elde ettiği de aşikar. Üniversitenin aldığı bu para, öğrencilere hizmet olarak ne kadar geri dönüyor?” diye sordu.

Gürkan, üniversitelerin ve vakıf üniversitelerinin sayısının artmasıyla Anadolu Üniversitesi ve YÖK’ün öğrencilere, “Siz burada okumayın, ne işiniz var, onlarca yeni üniversite açtık oralarda okuyun, vakıf üniversitelerine kayıt yaptırın, paranızı verin bunların öğrencisi olun. Biz sizi açıköğretim fakültesinde istemiyoruz” dediğini söyledi. Gürkan, bu öğrencilerin, zamanı, ekonomik durumu iyi olsa zaten büyük çoğunluğunun örgün eğitimi, yeni açılan üniversiteleri tercih edeceğini kaydetti.

Bütün üniversitelerde bütünleme sınavının olduğuna işaret eden Gürkan, YÖK’ün onayı ve Anadolu Üniversitesi yönetiminin aldığı kararla tek ders sınav hakkının sadece 4. sınıf öğrencilerine, tüm yıla mahsus olarak tanındığını belirtti.

Edirne Milletvekili Gürkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hak, 1, 2,3. sınıf öğrencilerine verilmiyor. Bu insanlar, dişi tırnağıyla, çalışmalarından, yaşamlarından, iş koşullarından zaman ayırarak, ekonomik olarak da üniversiteye katkı yaparak bu diplomalarını almaya çalışıyor. Bu durumda yaklaşık 300 bin öğrenci bu öğretim yılında mağdur edildi. 1,5 milyon öğrenci adına talebimiz şudur: 28 Temmuz’da yapılması plananlan tek ders sınavının değiştirilerek, başarısız dersi olan tüm öğrencilere, başarısız olduğu tüm derslerden bütünleme sınavı hakkının tekrar verilmesini talep ediyoruz. Bu öğrencilerimizin en doğal, yaşamsal, insani hakkıdır. Anadolu Üniversitesi’nin keyfi şekilde aldığı tek ders sınavı, öğrencileri mağdur etmiştir. Hangi amaca hizmet edeceğini bilmediğimzi bu kararın düzeltilmesini istiyoruz.”

Anayasa Mahkemesi’nin uzun tutuklulukla ilgili kararını da değerlendiren Gürkan, “Türkiye’de bizim bitti zannettiğimiz hukukun, bir nebze de olsa bitmediğini anımsattı. Hukuk sistemi açısından sevindirici gelişme” dedi.

    Çarşamba, 03 Temmuz 2013 15:35

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica