Ağbaba: "RTÜK'ü havuz medyası gibi yönetemeyeceksiniz"

Veli Ağbaba: "RTÜK, Atatürk'ün rüşvetçi olduğu iftirasını makul karşılıyor."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, RTÜK'te CHP'li üyelerinin üyeliklerinin düşürülmesi girişimlerine karşı yazılı bir açıklama yaptı. Ağbaba açıklamasında şöyle dedi:

"Son günlerde, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik saldırı ve hakaretler artmıştır. Kanal A isimli bir televizyon kanalında yayınlanan "Resmi tarihten gerçek tarihe" isimli programda; Atatürk'ün "Allahsız, dinsiz ve rüşvetçi olduğu." iftiraları atılmıştır. Radyo ve Televizyonları denetlemekle sorumlu olan anayasal kurum olan RTÜK ise bu yayınlara ceza vermemiştir.

RTÜK'ün AKP kontenjanından seçilen 5 üyesi Atatürk'ün rüşvetçi olduğu iftirasını makul karşılamış ve bunu onaylamıştır. CHP kontenjanından seçilen üyeler ise bu karara karşı çıkmış ve konuyu kamuoyunun gündemine getirmiştir. CHP kontenjanından seçilen Ali Öztunç ve Süleyman Demirkan, RTÜK'ün bu alçakça kararının iptali için de İdare Mahkemesine dava açmıştır.


Ağbaba: AKP, faşist iktidarını ilmek ilmek örüyor
Atatürk'e, cumhuriyetin kurucularına yönelik hakaret ve iftiraların karşısında duran Öztunç ve Demirkan ile ilgili son gelişmeler ise ülkemiz demokrasisinin nerelere geldiğinin göstergesidir. Atatürk'ü savunduğu için bu iki üyemizin, üyeliğinin düşürülmek istenmesi AKP'nin faşizminin bir başka göstergesidir. AKP, faşist iktidarını ilmek ilmek örüyor.

Kanal A'ya dilekçe verdirip CHP'li üyelerin RTÜK'ten ayrılmasını sağlamak isteyen RTÜK Başkanı Davut Dursun ve AKP'li RTÜK üyelerini uyarıyoruz. Atatürk'ü savunmak bu ülkede suç değildir. Atatürk'ü savunduğu için üyelikleri düşürülmek istenen Ali Öztunç ve Süleyman Demirkan asla yalnız değildir. Vakit varken akıllarını başlarına almaya davet ediyorum.

Ağbaba: AKP'li RTÜK üyelerine soruyorum: emri Yalçın Akdoğan'dan mı aldınız?
Bugün Öztunç ve Demirkan ile ilgili dilekçeyi işleme sokan AKP'li RTÜK üyelerine soruyoruz. Geçmişte, Deniz Feneri sanığı Zahid Akman'ın üyeliğinin düşürülmesi için neden ret oyu verdiniz. Akman ile ilgili başvuruların çoğunu neden gündeme almadınız? Sizin göreviniz Atatürk ve Cumhuriyeti savunanlara ve bilhassa Atatürk ile Cumhuriyete düşmanlık yapmak mıdır? CHP'li üyelere yönelik bu girişiminizin talimatını Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'dan mı aldınız?

Ağbaba: RTÜK'ü havuz medyası gibi yönetemeyeceksiniz
Siz hangi hak ve yetkiyle CHP'ye ayrılan iki kontenjan üyeliği ile ilgili tasarrufta bulunmaya kalkıyorsunuz? RTÜK, havuz medyası gibi yönetme girişiminize karşı en sert tepkiyi vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. RTÜK'ü havuz medyasına katamayacaksınız. Bizlerin ve tüm CHP'lilerin gözü Salı günü sizlerin üzerinde olacaktır. Haddinizi, yetkinizi ve yerinizi biliniz."

    Pazar, 07 Aralık 2014 17:05

Bağlantılı Konular