"Ak-Saray'a alınan koltuklardan bir tanesinin fiyatının 25 bin Euro olduğu iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sordu: "Kullanılan alanlar ve makam odası için İtalyan firması Giorgietti ile Fransız Daisy Simon'dan satın alınan koltuklardan bir tanesinin fiyatının 25 bin Euro yaklaşık 75 BİN TL Olduğu iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

1- AKP tarafından ak-saray olarak adlandırılan AOÇ arazisine kaçak olarak inşa edilen 1.000 odalı binada kullanılan alanlar ve makam odası için mobilyaların, İtalya Meda kenti merkezli 15. ve 16. Lui tarzı mobilyalar üreten Giorgietti Spa firması ile Fransa Paris kenti merkezli Daisy Simon firmasından satın alındıkları iddiası doğru mudur?
2- Kullanılan alanlar ve makam odası için İtalyan firması Giorgietti ile Fransız Daisy Simon'dan satın alınan koltuklardan bir tanesinin fiyatının 25 bin Euro yaklaşık 75 BİN TL. Olduğu iddiası doğru mudur?
3- İtalya/Meda kenti merkezli Giorgietti Spa firması ile Fransa/Paris kenti merkezli Daisy Simon firmalarına Ak-saray olarak adlandırılan yapıda kullanılmak üzere satın alınan mobilya eşyaları için sözkonusu firmalara veya Türkiye deki distribütörlerine toplam ne kadar ödeme yapılmıştır?
4- Giorgietti Spa firması ile Daisy Simon firması veya bu firmaların Türkiye distribütörleri tarafından 2013 yılında ve 2014 yıl içerisinde Türkiye merkezli herhangi bir vakıf veya derneğe nakdi bağış yapılmış mıdır?
5- Yapıldıysa hangi vakıf ve derneklere ne kadar tutarlarda maddi bağışlar yapılmıştır?
6- AKP tarafından Ak-saray olarak adlandırılan AOÇ arazisine kaçak olarak inşa edilen 1.000 odalı binada kullanılan tüm mefruşat ve tefrişat malzemeleri için yurtiçi ve yurtdışındaki hangi firmalara ne kadar tutarlarda ödemeler yapılmıştır?
7- Ödemeler hangi kurum-kuruluşlar tarafından ve hangi banka veya bankalar aracılıklarıyla yapılmıştır?"

    Cuma, 05 Aralık 2014 09:54

Bağlantılı Konular