"AKP Milletvekillerinden birinin oğlu müşavir ya da danışman olarak atanmış mıdır?"

Sezgin Tanrıkulu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'na sordu: "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına AKP Milletvekillerinden birinin oğlu müşavir ya da danışman olarak atanmış mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Basında yer alan habere göre "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Komisyon Başkanının 25 yaşındaki oğlunu bakanlığa danışman olarak atadı." Aynı haberde yer alan başka bir ifadeye göre ise Bakanlık yetkililerinin açıklamasında Milletvekili oğlunun "müşavir" olarak atandığını iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;
1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına AKP Milletvekillerinden birinin oğlu müşavir ya da danışman olarak atanmış mıdır?
2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak Ermenek'te yaşanan maden kazasında 16 madencimiz halen tünellerde iken bu atamanın yapılması etik midir?
3- Ataması yapılan bu kişinin Madencilik konusunda eğitimi var mıdır? Var ise bu eğitim nedir?
4- Ülkemizde binlerce üniversite mezunu ve sektörü için çağın gereklerine uygun eğitim almış genç var iken, Milletvekili oğlu hangi kriterle bu makama atanmıştır?
5- Ataması yapılan Milletvekili oğlunun "memurluk sınavı" şartı aranmadan kamuda görev alacağı iddiası doğru mudur?
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında müşavir, daire başkanı ve danışman olarak çalışan Milletvekili çocuğu var mıdır? Var ise bu kişiler kimlerdir?"

    Pazar, 30 Kasım 2014 15:27

Bağlantılı Konular