"Oyları sıfırlamaya çalışanlardan kaçı AKP üyesidir?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "30 Mart yerel seçimlerinde Kağıthane'deki seçim tutanaklarında CHP ve MHP aleyhine tahrifat yapıldığı gerekçesiyle açılan dava sayısı kaçtır? Bu davalarda yargılanan kişilerin kaçı AKP üyesidir? Kaçı devlet memurudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili.

30 Mart Yerel Seçimlerinde Kâğıthane'deki CHP ve MHP'ye ait binlerce oyun AKP lehine değiştirilmesiyle ilgili skandallara bir yenisinin daha eklendiği, İstanbul Adliyesi'nde oy hırsızlığı iddialarını belgeleyecek 7 dava daha açıldığı iddia edildi.

Bu çerçevede;
1- 30 Mart yerel seçimlerinde Kağıthane'deki seçim tutanaklarında CHP ve MHP aleyhine tahrifat yapıldığı gerekçesiyle açılan dava sayısı kaçtır? Bu davalarda yargılanan kişilerin kaçı AKP üyesidir?  Kaçı devlet memurudur?
2- Verilen sanık ifadelerine göre tahrifatın seçim kurulu üyelerince yapıldığı iddiası doğru mudur?
3- Seçim kurulu üyeleri ve bu konuyla ilgili görevliler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturmanın akıbeti nedir? Soruşturma sonucunda ilgili kişiler suçlu bulunduğunda sizin tavrınız ne olacaktır?
4- Kağıthane'de sonuçların sayıldığı ve bilgisayarlara işlendiği gizli odada AKP'lilerin olduğu iddiası doğru mudur?
5- Verilen ifadelerde sonuçları sisteme kaydeden hakimlerin yorulduğu gerekçesiyle AKP'lilerin sonuçları sisteme kaydettiği iddiası doğru mudur?
6- Tüm Türkiye genelinde 30 Mart yerel seçimleri sonrasında oy hırsızlığı gerekçesiyle açılan dava sayısı kaçtır? Bunların illere göre dağılımı nedir?
7- Bu davaların kaçı CHP ve diğer muhalefet partilerinin aleyhinde oy hırsızlığı yapıldığı gerekçesiyle açılmıştır?
8- Oyları sıfırlamaya çalışanlardan kaçı AKP üyesidir? Bunlardan kaçı İl/İlçe teşkilatı yöneticisidir?"

    Pazartesi, 01 Aralık 2014 14:35

Bağlantılı Konular