Böke: "2014 yılı enflasyon açısından kaybedilmiş bir yıl oldu"

Selin Sayek Böke: "Merkez Bankası bağımsız olmadan enflasyonla mücadele edilemez."

Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, bugün açıklanan enflasyon rakamlarının aylık bazda beklentinin altında gerçekleşmesine rağmen, hala en çok yoksul kesimi etkilediğini belirterek, "2014 yılı enflasyon açısından kaybedilmiş bir yıl oldu." dedi. Böke, dünya genelinde petrol fiyatlarında düşüşe karşın, bunun Türk halkının cebine yansımamasının nedeninin petrol ürünlerindeki yüksek vergiler olduğunu söyledi. Böke, "Benzinlikler adeta vergi dairelerine dönüştürüldü" ifadelerini kullandı.

Selin Sayek Böke, TÜİK tarafından bugün açıklanan enflasyon oranlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, enflasyonun beklenenden düşük gerçekleşmesine karşın, ücretlere enflasyonun altında yapılan zamlar nedeniyle geçim sıkıntısını en çok hisseden kesim olduğunu bildirdi. Böke, tüketici fiyat endeksinin Kasım ayında 0.18, Üretici fiyat endeksinin ise 0.97 olduğunu, bunun yıllık bazda tüketicilere yüzde 9.15, üreticilere ise 8.36 oranında yansıdığına işaret ederek, aylık enflasyonun beklentinin altında gerçekleşmesinin, petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığına dikkat çekti.

12 yıllık hükümetin artık "yılgın ve bıkkın" bir iktidar olduğunu ifade eden Böke, hükümetin sorunlara çözüm üretmeye çalışmak yerine, enflasyona mazeretler aramakla zaman geçirdiğini kaydetti. Böke şöyle devam etti:

"İşçi, memur, emekli ve asgari ücretliye yapılan zamlar ile gerçekleşen enflasyon oranları arasındaki makas, ücretliler aleyhine sürekli açılarak adeta uçuruma dönüştü. Ancak zorunlu tüketime harcama yapabilen yoksullar bu ay da enflasyon adı altında yoksulluk vergisi ödemeye devam edecek. 2013 Kasım ayına göre yüzde 9.15 gerçekleşen enflasyon oranı, tek rakama düşmüş olsa da ciddi bir rakam ve bu, sosyal adaletsizliğin enflasyon farkları ile artacağına işaret ediyor. Kısacası 2014 yılı enflasyon açısından kaybedilmiş bir yıl oldu."

Benzinlikler vergi dairesi
Dünyada petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyona olumlu etkisi olduğunu ve bunun halkın cebine yansıdığını anlatan Böke Türkiye'de bunun gerçekleşmediğini bildirdi. Böke, "Bizim ülkemizde petrol fiyatlarındaki düşüş, bire bir bizim cebimize yansıtılmıyor. Çünkü Türkiye'de petrol ürünlerindeki fiyatların çoğu vergilerden oluşuyor. Vergi dairelerini doğru dürüst çalıştıramayan devlet, benzinlikleri adeta birer vergi dairesine dönüştürmüş durumda. Orada ciddi bir vergi reformu ihtiyacı var." dedi.

Merkez Bankası mücadele edemiyor
Enflasyonun düşürülememesindeki en önemli etmenlerden biri olarak Merkez Bankası'nın bağımsız bırakılmamasını da gösteren Böke şunları söyledi:

"O nedenle Merkez Bankası enflasyonla istediği gibi mücadele edemiyor. Türkiye gibi gıda ürünlerinde enflasyon yaşayan benzer ülkelerde genel enflasyon bu kadar artmıyor. Çünkü onların Merkez Bankaları gıda enflasyonuna karşı kontrol edebildiği kısma daha doğru müdahale edebiliyor. Bunun için Merkez Bankası bağımsızlığı önemlidir. CHP olarak iktidara geldiğimizde ilk yapacaklarımızdan bir Merkez Bankası'nın bağımsızlığını yeniden sağlamak olacak. Böylece hem Türkiye hem de Türk halkı kazanacak."

    Çarşamba, 03 Aralık 2014 10:49

Bağlantılı Konular