Akkaya: "Engelsiz bir Türkiye için Engel'sizsiniz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Yakup Akaya açıklamasında şöyle dedi:

"Takvimlerden yırttığınız yapraklardan 3 Aralık'ı lütfen bir kenara ayırın. Onu takvimin üst tarafına yapıştırın; çünkü 3 Aralık "Dünya engelli farkındalığı" günüdür.

Engellilik, evrensel bir olgu olarak siyaset üstü bir kavramdır ve engellilik ile ilgili sorunların çözümü asla ekonomik, mali politikaların bir öncelik meselesi olmamalıdır. Türkiye'de bulunan yaklaşık 9 milyon engelli vatandaşımızın birçoğu evlerinde hapis hayatı yaşarken; engelli yurttaşlarımızdan sayıları %90'lara varan büyük çoğunluğu, sosyal yaşamda yer alamamakta, yardıma muhtaç olarak yaşamaktadır.

Engelli yurttaşlarımız sadaka değil, eşit yurttaşlar olarak sorunlarına köklü, kalıcı çözüm beklemektedirler. Engelli yurttaşlarımız plansız çarpık kentleşme kurbanı olmakta, empati eksikliği ve duyarsızlıktan kaynaklanan nedenlerden dolayı önlerine çıkan aşılması zor ulaşım engelleri nedeniyle sokağa çıkamamakta, kamusal alanları özgürce kullanamamakta, eğitim, özel eğitim, mesleki eğitim gibi temel insan haklarından yararlanamamakta, istihdam dışı bir yaşama mahkûm kalmaktadırlar.

Engelli yurttaşlarımızın eşit, özgür bireyler olarak yaşamlarını sürdürmelerinde istihdamın önemi büyük olmakla birlikte yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen hala dolaylı yollarla önlerine engeller çıkartılmaktadır. Engelli istihdamı ile ilgili yasa ve yönetmeliklerin içeriklerinde cezai müeyyideler bulunmasına rağmen kamu kurumlarında dahi engelli kontenjanları boş durmaktadır. Özel sektörde ise engellilik olgusuna yaklaşım tam bir ayrımcılık ve ötekileştirme mantığı içermektedir. Özel sektör yöneticilerinin aşırı kâr dürtüleri, ön yargılı yaklaşımları ve engelliler konusunda bilgi sahibi olmamalarından dolayı bu kuruluşlarda engelli istihdamı, zorunlu olmasına rağmen çok yetersizdir.

Engellilerin uzun yıllar birikmiş sorunları "sadaka kültürü" ile aşılamaz. Çağdaş sosyal devlet anlayışı çerçevesinde engellilerin bakım, tedavi, ilaç, ortez, protez masraflarının tamamı devlet ve yerel yönetimler tarafından karşılanmalıdır. Bu tür insani destekler için bütçe yetersizliği asla gerekçe gösterilemez. Engellilik konusunda kalıcı ve köklü çözümler ancak ve ancak denetlenebilir, hesap vermekten kaçmayan, hukuka saygılı, şeffaf, çağdaş sosyal devlet anlayışıyla mümkündür. Engelli yurttaşlarımızın yaşadığı acıların, sorunların çözümü "engelli farkındalığından" geçmektedir.

Bu farkındalık için;
- İşe giderken unutulmamalıdır ki ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli var.
- Güzel bir film seyrederken unutulmamalıdır ki ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli var.
- Müzik dinlerken unutulmamalıdır ki ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli var.
- Okula giderken unutulmamalıdır ki; Antalya Piri Reis İlkokulunda engelli olduğu için yalnız bırakılan ve dışlanan 7 yaşındaki Selen gibi daha niceleri var.

İşte CHP olarak tekerlekli sandalyelerimizle, koltuk değneklerimizle, beyaz bastonlarımızla çıkıyoruz yola. Şimdi saatleri ayarlamanın vaktidir. Şimdi bu yolda gören göz, işiten kulak ve adım atan koltuk değneği olma zamandır. Şimdi toplum olarak engellenmişlerin engellerini birer birer aşarak iktidar olma zamanıdır. 2015 yılının "engelli farkındalık yılı" olmasını temenni ediyor; bütün yurttaşlarımızı engellilik, engelli farkındalığı konusunda duyarlı olmaya çağırıyorum."

    Çarşamba, 03 Aralık 2014 09:46

Bağlantılı Konular