"AKP iç güvenlik yasası düzenlemesiyle katliama hazırlanıyor"

"AKP iktidarı, demokrasinin kırıntılarına dahi tahammül edemiyor ve bunları da ortadan kaldırmak için uğraşıyor. İç Güvenlik adı verilen sıkıyönetim yasasına karşı bedenlerimizi ortaya koymaya hazırız" diyen Tekin CHP olarak AKP'nin İç Güvenlik Yasası'na karşı kararlılıkla direneceklerini söyledi.

"AKP iktidarı Alevilerin sorunlarını çözemez. Alevi yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü için CHP olarak verdiğimiz on maddelik teklifi unutturmaya ve yok saymaya çalışıyorlar"

CHP Belçika Birliği Başkanı Zuhal Kayhan'ın daveti üzerine bir heyet ile Brüksel'e giden  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin CHP AB Temsilciliği'ni ziyaret etti ve CHP'nin  AB Temsilcisi Kader Sevinç'ten çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Tekin başkanlığındaki CHP heyetin ikinci durağı Antwerp'teki Alevi Kültür Merkezi ( AKM )  oldu. AKM'de yaklaşık dört saat süren panele konuşmacı olarak CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile birlikte  Gazeteci-yazar  Barış Yarkadaş ve Milletvekili Ali Demirçalı ile Anadolu Kadın Hareketi Lideri Birsen Temir de katıldı. AKM Başkanı Uğur Kalkan'ın yönettiği panelde konuşan Tekin, "AKP iktidarı Alevilerin sorunlarını çözemez. Alevi yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü için verdiğimiz on maddelik teklifi unutturmaya ve yok saymaya çalışıyorlar" dedi. CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı ile Barış Yarkadaş da Türkiye’deki demokrasi mücadelesine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Tekin'in de içinde bulunduğu heyet daha sonra Brüksel'deki Erenler Derneği'ni ziyaret etti. Erenler Derneği üyelerinin Türkiye, CHP ve AKP'ye ilişkin sorularını yanıtlayan Tekin, "AKP iktidarda kalamayacak. Türkiye, sosyal demokrasiyle yönetilecek. Bundan kuşkunuz olmasın" ifadesini kullandı.

Çoban Ateşi beğenildi
Heyetin son durağı ise CHP Belçika Birliği oldu. Brüksel'deki binada 300'ü aşkın CHP'liyle buluşan Tekin ve heyetteki diğer isimler, "Cumhuriyet Dönemi Sonrası ve Bugünkü Türkiye" etkinliğine katıldı. Etkinlik, yönetmenliğini Gürkan Hacır'ın yaptığı Çoban Ateşi belgeseli ile başladı. Cumhuriyet'in kuruluş yıllarına tanıklık eden 24 kişinin sözlü anlatımlarına yer verilen belgesel, beğeni topladı. Belgesel gösteriminin ardından, CHP'li Tekin, CHP'ye üye olanlara rozet taktı.

Zuhal Kayhan: Doğru yoldayız
Panelin açılışında söz alan CHP Belçika Birliği Başkanı Zuhal Kayhan, salondaki doluluğun kendilerine cesaret verdiğini söyledi. Kayhan, "CHP gönüllüleri olarak çalışmalarımızın doğru yolda olduğunu görmekten gurur duyuyorum" dedi.

Anadolu Kadın Hareketi Lideri Birsen Temir ise "Çoban Ateşi" belgeselini izlerken adeta Cumhuriyet tarihinin gözlerinin önünden geçtiğine vurgu yaptı. Temir, CHP'nin cumhuriyet, özgürlük, demokrasi ve laiklik kavgası verdiğini söyledi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, panelde yaptığı konuşmada,  Türkiye’de uygulamaya konulmak istenen "İç Güvenlik Yasası"nı sert sözlerle eleştirdi. Tekin, "Demokrasinin şah damarının kesilmek istendiği"ni söyledi. Tekin, "Bu, demokrasinin kırıntılarını dahi katletme hazırlığıdır. Bir sıkıyönetim girişimidir" dedi.

"Hangi gazetenin okunacağına iktidar karar veriyor"
Gürsel Tekin, iktidarın yurttaşlara "yaşam biçimi" dayatmasının en bariz örneklerinden birinin de uçaklardaki uygulama olduğunu söyledi. Tekin, "Türkiye'de düşünce özgürlüğünün fotoğrafını görmek istiyorsanız, uçağa binin. Sabah biz bindik, hostesler gazeteleri getirdi. Tepsideki gazetelere baktım, Sözcü, Taraf, Birgün, Evrensel, Yurt, Cumhuriyet yok!  Niye yok? Fotoğrafı görebiliyor musunuz. Kimin hangi gazeteyi okuyacağına iktidar karar veriyor. Türkiye'deki demokrasinin özeti budur" dedi.

Gürsel Tekin 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Tekin "Ortaya çıkan tapeler, ayakkabı kutusu, saat işin sembolik kısmı. Çok büyük bir vurgun var ve bu vurgunda Bakanlar Kurulu'nun 3'te 1'i suça bulaşmış" dedi. AKP iktidarının, bulaştığı suçları örtmek ve toplumu susturabilmek için daha otoriter bir yönetime ihtiyaç duyduğunu da belirten Tekin, "Bu yüzden İç Güvenlik Yasası'na ihtiyaç duyuyor, Türkiye'yi sıkıyönetimle idare etmeye çalışıyorlar" ifadesini kullandı.

Bedenlerimizi ortaya koymaya hazırız
Gürsel Tekin, iç güvenlik yasasının ülkeyi çok zor duruma sokacağını belirterek, "Güvenlik yasası ile demokrasinin şah damarını kesmek istiyorlar. Darbe dönemini aratacak uygulamaları hayata geçirmeye çalışıyorlar. Bunu engellemek için bedenlerimizi ortaya koymaya hazırız" dedi. Tekin, CHP'nin yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini de belirtti.

    Pazartesi, 01 Aralık 2014 17:02

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica