Rüşvet ve yolsuzluk bir kez daha TBMM'nin gündeminde

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın soru önergesi şöyle;

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96 ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Engin ALTAY
Sinop Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Avustralya'da, dönem başkanlığını ülke olarak devralacağımız G-20 Liderler Zirvesi'nin yapıldığı Brisbane Kongre Merkezi'nde uluslararası medyaya yönelik olarak düzenlediğiniz basın toplantısında, "yolsuzluğun gelişmekte olan pek çok ülkenin etkili kalkınmasında ana eksikliği ve problemi oluşturduğunu, Türkiye'nin G-20 başkanlığı sürecinde yolsuzlukla mücadeleye yoğunlaşacaklarını, "Türkiye'nin dönem başkanlığında yolsuzluğa karşı bir strateji olacak." şeklinde bir ifadeniz yer almıştır.

Ancak ne yazık ki, Ülkemizde rüşvet ve yolsuzlukla ilgili olarak iç açıcı gelişmelerin yaşanmadığı da kamuoyunca bilinen gerçeklerdir. Örneğin Dünya ekonomisinin ihracatta en büyük payına sahip 28 ülkeden şirketlerin ülke dışında iş yaparken rüşvet verme eğilimlerinin incelendiği endekste Türkiye Avrupa sonuncusu, Ülkelerin yolsuzluk algı riskine dayalı olarak oluşturulan gruplamalarda Türkiye Rwanda ve Morityus'un ardında Malezya ile birlikte 53. Sırada yer almıştır. Ayrıca OECD'nin "Rüşvetle İlgili Çalışma Grubu raporunda "Türkiye'nin 2013 Aralık'ta iç rüşvet, para aklama ve altın kaçakçılığının içinde bulunduğu, hükümetin en yüksek düzeydeki yetkililerinin karıştığı yüksek profilli bir soruşturma deneyimi yaşadığı, "Siyasi müdahalenin dış rüşvet soruşturmalarını ve savcıları etkileyebileceği riski, Çalışma Grubu'nun ciddi bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor." ifadesi yer almıştır. Türkiye Sanayi ve İşadamları Derneği yöneticilerinin yaptırdıkları anket sonucunda "Türkiye'de yolsuzluk var ve yolsuzluk algısı artma eğiliminde" sonucunun çıkması kaygı vericidir.

1- Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı olarak ülkemizin yolsuzluk ve rüşvet ile ilgili bir problemi olduğunu düşünüyor musunuz? G-20'de açıkladığınız üzere Türkiye'de de bu yönde bir çalışma yapacak mısınız?
2- Türkiye’de de yolsuzluk kalkınmamızın önünde ana eksikliklerden biri midir? Bu konuda hükümetinizce yapılmış bir çalışma var mıdır?
3- Kamuoyunda başta 4 eski bakan ile ilgili olarak bilinen rüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları ile 17- 25 Aralık soruşturmaları Ülkemizin rüşvet ve yolsuzluk algısını etkilemiş midir? Mahkemece verilen takipsizlik kararı ulusal ve uluslararası kamuoyunun kuşkularını kaldırmaya yeterli midir?
4- AKP iktidarları döneminde kaç siyasetçi-bürokrat ve memur hakkında rüşvet ve yolsuzluk soruşturması açılmış ve yargıya taşınmıştır?
5- İktidarlarınız döneminde rüşvet ve yolsuzlukla ilgili yargılama izni verilmeyen belediye başkanı, kamu görevlisi var mıdır? Var ise izin verilememe gerekçeleri nelerdir?
6- Lüks, şatafatlı kamu binaları ile makam arabaları yolsuzluk ve rüşvet algısını artırmakta mıdır?"

    Perşembe, 27 Kasım 2014 18:11

Bağlantılı Konular