"25 bin 510 çift ayakkabıyı ithal eden Türkiye merkezli firmanın tam ünvanı nedir?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Ayakkabıların imhaya götürülürken değiştirilmelerinde sorumluluğu bulunan görevliler ve diğer kişiler hakkında yasal tahkikatlar başlatılmış mıdır; başlatılacak mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Çin Halk Cumhuriyeti'nden Türkiye merkezli bir firma tarafından ithal edilen ancak kanserojen madde azor boyası içerdikleri Gümrükteki kontroller sırasında tespit edilen ve imhalarına karar verilen 5 Tır dolusu 25 bin 510 çift ayakkabının imhaya götürülürken değiştirildikleri Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli tarafından da doğrulanmıştır.

Bu bağlamda:
1- 25 bin 510 çift ayakkabıyı ithal eden Türkiye merkezli firmanın tam ünvanı nedir? Bu firmanın sahibi ve yönetim kurulu üyeleri kimlerdir?
2- Kanserojen madde içerdikleri tespit edilen 25 bin 510 çift ayakkabının markası/markaları nedir?
3- Ayakkabıların imhaya götürülürken değiştirilmelerinde sorumluluğu bulunan görevliler ve diğer kişiler hakkında yasal tahkikatlar başlatılmış mıdır; başlatılacak mıdır?
4- Gümrük işlemleriyle ilgili gümrük personel hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır?
5- Son 5 yıl içerisinde 25 bin 510 çift kanserojen madde ihtiva eden ayakkabıların Çin halk Cumhuriyetindeki üreticisi olan firmadan Türkiye ye ithal edilen ayakkabı ve diğer malzemelerin adetleri nelerdir?
6- 5 Tır dolusu 25 bin 510 çift kanserojen madde içerdiklerinin tespit edildikleri tarih 24 Ağustos 2014'tür; ayakkabıların Kocaeli'ndeki İZAYDAŞ Atık İmha Tesisi'ne imha edilmeleri için gönderildikleri tarih ise 20 Ekim 2014'tür; bu durumda kanserojen Azor boyası ihtiva ettikleri tespit edilen ayakkabıların imha için Kocaeli'ndeki İZAYDAŞ Atık İmha Tesisi'ne sevkiyatları hangi gerekçe ile yaklaşık 1,5 ay geciktirilmiştir?
7- Son 5 yıl içerisinde Çin Halk Cumhuriyeti'nden ithal edilen toplam ayakkabı âdeti ne kadardır?
8- İthal edilen ayakkabıların kaç adetinde kanserojen madde tespit edilmiş ve kaç adet ayakkabı yasal prosedürlere göre fiilen imha edilmiştir?"

    Cuma, 28 Kasım 2014 16:48

Bağlantılı Konular