Kılıçdaroğlu, Edirne'de TBMM Başkanı Çiçek'i özür dilemeye çağırdı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Edirne Mimar Sinan Spor Salonunda yapılan CHP  bölge toplantısında, Türkiye, bayrak ve gelecek için mücadele ettiklerini söyledi.

Toplantıda, eski bakanlar hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine getirilen yayın yasağını da değerlendiren Kılıçdaroğlu şöyle dedi;

"Parlamento gündeminde 17 Aralık soruşturmaları var. Adı yolsuzluğa bulaşmış dört bakan parlamentoya gelip, soruşturma komisyonuna ifade verecek. İki gün gittim ama gitmeden önce bir olay oldu, mahkemeden bir karar çıkardılar. Bakanların verdikleri ifadeler medyada yer almasın diye medya yasağı getirdiler. Karar üzerine açıklama yaptım ve parlamentoyu, parlamento başkanını göreve çağırdım. Parlamento yolsuzluk yapanların hamisi olmamalı." dedim. Parlamentonun itibarını önce başkanının koruması gerektiğini dün 11.00'de söyledim. TBMM Başkanı Cemil Çiçek yurt dışından beni eleştirdi. kendisini eleştirdi.

Bakın dostlarım, 25 Kasım 2014 saat 19.43, Anadolu Ajansı bir haber geçiyor, diyor ki 'TBMM Başkanlığının yazısı üzerine Ankara mahkemeleri yayın yasağı getirdi'. Ben ertesi gün 11.00'de konuşuyorum. Arkadaşlarıma 'Düzeltme yapıldı mı' diyorum, 'hayır' diyorlar. Parlamentonun itibarını korumaya çalışıyorum. 'TBMM yolsuzluk yapanların hamisi olamaz' diyorum. Meclis başkanından yine tık yok. Bir süre sonra Çiçek itiraz ediyor, 'Ben böyle bir şey yapmadım' diye. Saat 16.11 düzeltme yapılıyor. Şimdi ben açıklama yapmasaydım sen düzeltme yapacak mıydın. Yapmayacaktın."

Kılıçdaroğlu bu açıklamadan sonra, TBMM Başkanı Çiçek'in kendisinden milletin huzurunda özür dilemesi gerektiğini belirtti. Parlamentonun itibarını kendisinin koruduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Parlamentonun itibarını koruyan benim, ayaklar altına alan sensin. Ben açıklamayı yapmasam düzeltmeyi yapacak mıydın. Her kurumun yöneticisine, başına gelen kişiye, haberler konusunda bilgi verilir. Sen de bilgilendirildin. Neden itiraz etmedin. Yoksa sen de ağabeyinden mi talimat alıyorsun." dedi.

    Perşembe, 27 Kasım 2014 16:40

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica