"Son 5 yılda idare mahkemeleri tarafından iptal edilen proje sayısı kaçtır?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Hakimleri hukuku uyguladıkları için 'vatan hainliği' ile suçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları suç teşkil etmekte midir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kadın ve Adalet Zirvesi'nde Galataport diye bilinen İstanbul'un Karaköy semtindeki Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi'ni durdurulması ile ilgili "Ben ülkemde bu yargıya nasıl güveneceğim, inanacağım? Cumhurbaşkanı hıyaneti vataniye içinde olursa suçludur. Peki, yargıç hıyaneti vataniye içinde olursa nedir? Bakın iki yıl geçiyor siz böyle bir karar vermiyorsunuz, iki yıl sonra veriyorsunuz. Bu nedir? Vatanperverlik midir?" ifadeleri basına yansımıştır.

Bu bağlamda;
1- Hakimleri hukuku uyguladıkları için 'vatan hainliği' ile suçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları suç teşkil etmekte midir?
2- Anayasada yer alan Hakimlik teminatına ilişkin hükümler göz önüne alındığında, ilgili Bakanlık kararı alan Hakimleri savunmak için herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?
3- Son 5 yılda idare mahkemeleri tarafından iptal edilen proje sayısı kaçtır?
4- Bu projelerin sahibi olan firmalar hangileridir? Bu firmaların yönetim kurulları 24.11.2014 tarihi itibariyle ticaret sicil kaydına göre kimlerden oluşmaktadır?
5- Son 5 yılda idare mahkemelerinin verdikleri kararlara rağmen devam eden proje sayısı kaçtır? Mahkeme kararına rağmen projeleri devam ettiren firmalar ya da kurumlar hangileridir?"

    Cuma, 28 Kasım 2014 16:19

Bağlantılı Konular