"Hangi yasak getirilirse getirilsin CHP olarak getirilen yasakları deleceğiz"

"Yolsuzluk aynı zamanda yoksulluk demektir." diyen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin CHP Esenler İlçe Örgütü'nce düzenlenen "Kent ve Kentsel Dönüşüm" başlıklı panelde dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine getirilen yayın yasağını kınadı.

Bakanların ve bakan çocuklarının yolsuzluklarını ortaya çıkarmak için TBMM'de kurulan komisyonun çalışmaması için birçok şey yapıldığını belirten Tekin, CHP'nin kararlı, ilkeli ve tutarlımücadelesine dayanılamayarak yayın yasağı getirildiğini söyledi. Tekin, hangi yasak getirilirse getirilsin öncelikle CHP olarak getirilen bu yasağı  deleceklerini söyledi.

Görüşlerini açıklarken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na bir öneride bulunmak istediğini dile getiren Tekin, "Sayın Davutoğlu, siz Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanısınız. Biliyorum ki siz de bu işlerden çok rahatsızsınız. Size o zaman çok basit, rahatlıkla CHP'nin de sizin yanınızda durabileceği bir teklif yapacağım. Gelin, öyle bir yasa çıkarılım ki öyle bir caydırıcı yasa olsun ki hiç kimse, belediyeler, kamu dahil olmak üzere bu işlere asla ve asla elini uzatmasın, gerekirse hırsızlık yapanlar ömür boyu hapis alsın. Çünkü yolsuzluk aynı zamanda yoksulluk demektir." diye konuştu.

Gürsel Tekin, 1999'daki Marmara depreminden sonra dönemin başbakanı Bülent Ecevit'in başta İstanbul olmak üzere büyük çaplı kamuya ait yerleri deprem dönüşümünde kullanmak için ayırdığını, bir de dönüşümün daha hızlı olabilmesi için "deprem vergisi"nin eklendiğini hatırlatarak şunları söyledi;

"Ne oldu bu paranız? 'Biz evimizin dönüşmesi için bu parayı ödedik', bunu soran oldu mu? Ne oldu biliyor musunuz? Ecevit'in ayırdığı bütün bu yerlerin şu anda hiçbirisi yok. Nerede bunlar? Bunlar damatlarda, çocuklarda, AKP'de siyaset yapanların ellerinde. Kimin malı? Milletin malı. Bakın ne zaman sıkışsalar, ne zaman bir kirlilik varsa bir cami tartışması vardır. İnsanlarımızın en duygusal alanlarını kendi kirli emellerinde kullanmak için. Bir yiğit AKP'li istiyorum. Bir tek kim varsa. 'Hodri meydan' diyorum, televizyonun karşısına çıkıp bütün bunları anlatacağız."

Şu anda bilinen ve uygulanan üç kentsel dönüşüm yasası olduğunu belirten Tekin, uzun yıllar geçmesine rağmen depremle ilgili yol alınamadığını ve Türkiye'nin her an depremle karşı karşıya kalabilecek durumda olduğunu söyledi.

Gürsel Tekin, daha sonra vatandaşların sorunlarını dinledi ve sorularını yanıtladı.

    Cuma, 28 Kasım 2014 15:17

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica