"Yeni Cumhurbaşkanlığı binası için kesilen ağaç sayısı kaçtır?"

Sezgin Tanrıkulu Başbakan Davutoğlu'na sordu: "Yeni Cumhurbaşkanlığı binası için, Ankara'da sadece 2 adet bulunan karaceviz ağacının da aralarında olduğu anıt ağaçların bir kısmının kurumaya terk edilirken bazılarının ise kesildiği iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'un yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Daha önce Başbakanlık Hizmet Binası olarak tasarlanan ancak Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilince Cumhurbaşkanlığı Binası olarak kullanılacağı açıklanan Atatürk Orman Çiftliği üzerinde yükselen binanın inşaatı için endemik ağaçların kesildiği ve kurutulduğu iddiası basına yansımıştır.

Bu bağlamda;
1- Yeni Cumhurbaşkanlığı binası için, Ankara'da sadece 2 adet bulunan karaceviz ağacının da aralarında olduğu anıt ağaçların bir kısmının kurumaya terk edilirken bazılarının ise kesildiği iddiası doğru mudur?
2- Yeni Cumhurbaşkanlığı binası için kesilen ağaç sayısı kaçtır? Bu ağaçların yaşları nedir? Bu ağaçların cinsleri nelerdir?
3- Cumhurbaşkanlığı binasının yapımında kaç ton kereste kullanılmıştır? Bunların cinsi nedir? Bunların toplam maliyeti nedir? Hangi usulle satın alınmıştır?
4- Sökülen ve kesilen ağaçların yerine yenileri dikilecek midir? Bu ağaçların sökülmesinin ardından açılan alanla ilgili herhangi bir proje bulunmakta mıdır?"

    Perşembe, 27 Kasım 2014 11:08

Bağlantılı Konular