Balbay, Türkiye'nin Dünü, Bugünü ve 2015 Seçimini konuştu

Konya'da konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay: "2015 seçimi parlamenter sisteminin devam edip etmeyeceğinin yada başkanlık sistemine geçişin seçimi olacaktır."

CHP Selçuklu İlçe Başkanlığının düzenlediği "Özgürlük Savaşçıları Konya'da" adlı programa katılan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Parti Meclisi Üyesi Tuncay Özkan birlikte Türkiye'nin Dünü, Bugünü ve 2015 Seçim Stardı konulu konferans vererek, 2015 seçimlerinin parlamenter sistemin devam edip etmeyeceğinin veya başkanlık sisteminin kararının verileceği seçim olacağını, bu seçimlerin Türkiye açısından önemli olduğunu söylediler.

CHP Selçuklu İlçesinin Dedeman Otel'deki Türkiye'nin Dünü, Bugünü ve 2015 Seçim Stardı konulu konferansında konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi Tuncay Özkan çürümenin ve yozlaşmanın karşısında umudun tek ilaç olduğunu belirterek, "Ülkemiz 12 yıllık yönetimde çürümenin ve yozlaşmanın içinde girmiştir. Bundan kurtulmanın tek ilacı da umuttur. Hapiste ve dışarıda nerede olursanız olun umutsuz olursanız çürürsünüz. Müebbet cezası almış iki adamız. Türkiye kocaman bir ceza evi olmuş. Artık bunlara dur demenin zamanı geldi. Buda 2015 genel seçimleridir. Memleket zor durumda iken bana ne diyemeyiz. Ülkenin temel sorunları var. Güvenlik önemlidir. Olan bitenden ülkenin yarısının haberi yok. 2015 yılında CHP'yi iktidar yapacağız. Başka da çare yoktur. Bir devlet kara lastiği parçalanmış madenci babasına ayakkabı yerine yine lastik veriyorsa daha neyi söyleyeceğiz. Bizler CHP'de toplanıp karanlığın üstüne üstüne gideceğiz. Kimsesiz bir adam varsa onun kimsesi biz ve CHP olacaktır. Sizleri kimseye muhtaç etmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde herkesin bir aile sigorta kartı olacak. Anneye bir kart vereceğiz. Evinin ihtiyacını karşılayacaktır. İşsizsen iş garantisi vereceğiz. Tayyip olmayanı satıyor. Kanal İstanbul'u sattı hepimiz aldık. Amerika da ve Avrupa da uygulanan işsizlik fonunu oluşturacağız" dedi.

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'da konuşmasında halk iktidarının özlemi içinde olduklarını dile getirerek, "Ülkemizdeki kötü gidişatın karşısında hepimizin özlemi halk iktidarıdır. Her şeye rağmen umut diyoruz. AKP'nin ‘0' sorun dediği dış ilişkiler sorunlarla doldu. Atatürk barış adamı idi. Kendisinden sonraki dönemde de barış sürecini gördü. Bugünküler öylemi etrafımızda bir ateş çemberi kurdular. 2015 seçimi önemlidir. Bu seçimler parlamenter sisteminin devam edip etmeyeceğinin yada başkanlık sistemine geçişin seçimi olacaktır. Kararı siz vereceksiniz. Muhalefet değil, iktidar olmayı hedefliyoruz. Sizde hedefleyeceksiniz. Mutlaka bir hedefe kilitlenelim. Çünkü iktidar alternatifiyiz. Onun içinde AKP bize yöneliyor. Elinden geleni yapıyor. Kendisi gibi düşünmeyenleri yok etmek istiyor. Ama iktidarlarının sonu hüsranla bitecektir. Çavuşesku'nun 3 bin odalı sarayı vardı ne oldu? Dersim yerine Suriye'ye tartışmamalıydık. İçimizdekilerle kavga etmemeliyiz. Cemaat AKP'ye hırsız derken, AKP'de cemaate hainsiniz diyor. Ne diyelim ikisi de haklıdır. Bunların kafasında cumhuriyetin 100. yılında cumhuriyeti yıkmak vardır. 2023'te bu ülkenin iktidarı cumhuriyeti kuran iarede ve felsefe olacaktır. CHP olacaktır. Hedefimiz bu olacaktır. Çoğumuzun iradesine sahip oldular. Ama yılmayacağız. Bizi yola çıkaran korku değil, hedefimizin büyüklüğüdür. Sizlerinde öyle olmalıdır."

CHP Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Yeniyol'da konferansın açılış konuşmasında ülkemizdeki karanlık gidişata dur demenin zamanın geldiğini ifade ederek, "Ülkemizin karanlık gidişatına dur demek, Atatürk ilke ve devrimlerini yaygınlaştırmak, ülkemizi soyanlardan ve hırsızlardan hesap sormak, adaleti yeniden sağlamak, madenlerde ve diğer iş yerlerindeki iş kazaları ve cinayetleri sonlandırmak, işsizliğe, yolsuzluğa dur demek için partimiz CHP'nin iktidar olması gerekir. Ancak birbirimize güvenerek, severek mücadele ederek iktidar oluruz." şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan Dedeman Otelde kitaplarını imzalayarak okuyucularıyla sohbet ettiler. Konferans başlamadan öncede de Dedeman Otel'in önünde barış güvenci uçurdular. Akşamda düzenlenen yemeğe katılan Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan orada da birer konuşma yaptı. Türk Halk Müziği Sanatçı Gülperi Öztürk'ün söyledi türkülerle yemeğe katılanlar hoşça bir vakit geçirdi.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 26 Kasım 2014 10:37

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica