"Davutoğlu, atak yapın da Alevi kardeşleri yönetimde görelim"

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "MİT" açıklamasına yönelik sözlerine ilişkin, "Sayın Davutoğlu, siz Başbakansınız, ana muhalefet partisinin genel başkanı ciddi iddiada bulunuyor, size düşen bu iddiayı araştırmaktır." dedi.

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı'ndaki partiye katılım töreninde konuşan Hamzaçebi, Kılıçdaroğlu'nun MİT ile ilgili değerlendirmesini hatırlatarak, "Buna karşı Sayın Davutoğlu, 'CHP kendisine baksın' diye değerlendirme yaptı." ifadesini kullandı.

Akif Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Davutoğlu, siz Başbakansınız, ana muhalefet partisinin genel başkanı ciddi iddiada bulunuyor, size düşen bu iddiayı araştırmaktır. Sizi oraya getiren Erdoğan, 'Kılıçdaroğlu, senin nefes alışını bile izliyorum' demişti. Böyle bir yönetimin başındasınız. Sayın Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun iddiasını hiçe sayıyor. Bunların yönetim anlayışında demokrasi yok."

Başbakan Davutoğlu'nun, gittiği Hacıbektaş'ta "Sizden destur almaya geldim" dediğini ifade eden Hamzaçebi, "Bunlara inanmayın sakın. Devletin Alevi valisi, müsteşarı yok. Davutoğlu, atak yapın da bu kardeşleri yönetimde görelim." diye konuştu.

Akif Hamzaçebi, bedelli askerlik konusunda da şunları söyledi:

"Demokratik devletlerde silahlı kuvvetler vardır ancak sivil irade onun üzerindedir. Askerin görevi ülke savunmasıdır. Türkiye'de askerlik süresinin uzunluğu gençlerde psikolojik baskı yapmaktadır. Yapılması gereken, süreyi kısaltmaktır. Askerlik kanunu 1927'de çıkarılmıştır. Sayın Erdoğan birkaç gün önce şöyle bir şey söyledi; 'Bu işi kaşıyanlar var' Biz ülkenin sorununa çözüm bulmak istiyoruz, konuşuyoruz. Ben de baktım, kim kaşımış bu meseleyi. 12 Eylül 2010'daki referandumdan önce Sayın Erdoğan bir televizyon programında 'referandumdan sonra' demiştir."

Konuşmasının ardından Hamzaçebi, CHP'ye katılanlara parti rozeti taktı.

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 23 Kasım 2014 17:38

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica