Ağbaba: "Yolsuzluğu ört bas edip, gazeteciyi susturuyorlar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Etiler Polis Okulu hakkındaki yolsuzluk iddialarını haberleştiren gazetecilerden Yurt Gazetesi muhabiri Ahmet Meriç Şenyüz ve Mehmet Demirkaya'ya 5'er ay hapis cezası verilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaparak "Önce yolsuzluğu ört bas ediyorlar sonra da haber yapan gazeteciyi susturuyorlar. AKP'nin eline düşmüş yargının bu kararını kınıyorum." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba açıklamasında şöyle dedi:

Dokunulmazlığımı kaldırsınlar, bana da hapis cezası versinler
"Etiler Polis Okulu arazisinin nasıl peşkeş çekildiğini, yargı kararlarının nasıl görmezden gelindiğini arazi önünde düzenlediğimiz bir basın açıklaması ile CHP olarak biz de söyledik. Liman yapacağız deyip el koydukları araziyi 'rantsal dönüşüm' kapsamında Bilal Erdoğan ve Usame Kutub'un da gizli ortak olduğu iddia edilen şirketin AVM ve rezidans yapma planlarına nasıl kurban edildiğini kamuoyu ile paylaştık. Madem Gazetecilere böyle bir ceza vermişler, o karara imza atan yargı mensuplarına çağrımdır: Dokunulmazlığımın kaldırılması için girişimde bulunsunlar. Sonra aynı iddialar ile beni de yargılayıp aynı cezayı versinler."

AKP'nin elinden ne çektin be gazeteci
"Özgür basının üzerine kabus gibi çöken AKP'nin satın aldığı gazete ve kanallar ile değiştirdiği medyadaki sahiplik yapısı zaten haber alma özgürlüğümüzü kısıtlıyor. Bununla birlikte özgür basına yönelik AKP'nin baskıları dur durak bilmiyor. Uyguladıkları baskı ve sansür yetmiyor, gazetecilerin kalemlerini kırıyorlar, o da yetmiyor dava açıp, cezaevine gönderiyorlar. Bugün herkes biliyor artık, basın özgürlüğünü yok eden AKP'den çektiği kadar hiçbir şeyden çekmedi gazeteciler."

    Pazartesi, 24 Kasım 2014 14:07

Bağlantılı Konular