Ağbaba: "Tunceli'ye sürprizlerle gidiyorum" dedi büyük sürpriz yaşattı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yazılı bir açıklama yaparak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Tunceli ziyaretini değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba açıklamasında şöyle dedi:

"Hükümetin bugüne kadar gerçekleştirdiği Alevi açılımlarından sekizincisi de boş çıkmış bulunmaktadır. Bugüne kadar "gündem değiştirmek için fırsat" olarak değerlendirilmekten öteye gitmeyen Alevi sorunu, Başbakan Davutoğlu'nun bugünkü açıklamasıyla daha da acı bir hal almıştır.

Günlerdir yandaş medya aracılığıyla Alevi yurttaşlarımızın umutlarını ve duygularını sömüren, bol keseden açılım nidaları atan, geçtiğimiz günlerde Hacı Bektaş'ta Alevilerin kendi dergahlarına ücretsiz girebilmesini lütuf olarak sunan Davutoğlu, bugün "Tunceli'ye sürprizlerle gidiyorum" demesine karşın sadece müze sözü verebilmiştir. Kamuoyunda bu kadar beklenti yaratmasına karşın Alevilerin hiçbir somut talebini karşılamayan Davutoğlu'nun bu açıklaması gerçekten sürpriz olmuş, fakat beraberinde götürdüğü polislerin Dersimlilere yaptığı müdahale hiç kimse için sürpriz olmamıştır.

"AKP, eğer açılım diye sunduğu bu paketin gerçekten Alevilerin sorununu çözeceğini düşünüyorsa ya art niyetlidir, ya da Alevileri anlamadığı bir kez daha tescillenmiştir."

Anlamayanlar için tekrarlanacak olursa. Aleviler, Cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasını istiyorlar. Aleviler çocuklarına baskıcı bir anlayışla dayatılan zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istiyorlar. Aleviler tüm devlet yapısına işlemiş olan Mezhepçi-Ayrımcı zihniyetin kaldırılmasını istiyorlar.

Ancak;
- Meydanlarda Alevileri yuhalatan,
- Alevi gençleri sokaklarda katleden,
- Cemevlerine "ucube" yakıştırmasını yapan,
- Alevileri katleden Ebu Suudi efendiyi yere göğe sığdıramayıp,
- 3. Köpye "Yavuz" adını vereceğini gururla açıklayan
- Alevileri "Ali'siz Alevi", kendisini ise gerçek Alevi (!) diye tanımlayarak nefrette zirveye ulaşan

"Erdoğan Zihniyeti" devam ettiği sürece Alevilerin hiçbir sorununun çözülmeyeceği, Davutoğlu'nun açıkladığı gibi bürokraside de önyargının kırılmayacağı, Alevilerin en doğal hakları için seçim yatırımından öte bir adım atılmayacağı bugün bir kez daha anlaşılmıştır.

Çözüm için Davutoğlu'nun Dersim'e gitmesine gerek olmadığını, Mecliste tüm bu sorunlarla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi'nin tekliflerinin yaşama geçirilmesinin 1 saat bile sürmeyeceğini bir kez daha belirtiyor; Alevi yurttaşlarımızın duygularının artık istismar edilmemesini diliyorum."

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 24 Kasım 2014 10:25

Bağlantılı Konular