"Türkiye'de tedavi edilen şahısların yasal yollarla Türkiye'ye giriş kayıtları bulunmakta mıdır?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde bu tarih itibariyle ateşli silah tedavisi gören yabancı uyruklu kaç hasta bulunmaktadır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

21 Kasım 2014 tarihinde hasta ziyareti için gittiğim İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde, hastanenin 5. katının yurtdışından getirilen hastalara ayrıldığı bilgisini aldım. Bu bilgi üzerine 5. kattaki hastaları ziyaret ettim. Hastane yetkililerinden aldığım bilgiye göre söz konusu katta bulunan hastaların Libya'daki çatışmalarda yaralanan ve bu amaçla tedavi edilen hastalar olduğu bilgisini aldım. Ayrıca Libya ve başka ülkelerden havayoluyla yasal yollardan Türkiye'ye gelip yasadışı yollardan Suriye'ye geçerek orada yaralandıktan sonra tekrar Türkiye'ye getirilip tedavi edilen birçok IŞİD ve ÖSO mensubu olduğu bilgileri de kamuoyuna sıklıkla yansımaktadır.

Bu bağlamda;
1- İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde bu tarih itibariyle ateşli silah tedavisi gören yabancı uyruklu kaç hasta bulunmaktadır?
2- Bu hastaların pasaportlarına göre Türkiye'ye giriş tarihleri nedir?
3- Bu hastaların hastaneye giriş tarihleri nedir?
4- 2011 Mart itibariyle Türkiye'deki hastanelerde tedavi edilen Libya uyruklu hasta sayısı nedir? Bunlardan ateşli silahla yaralananların sayısı kaçtır? Türkiye'ye giriş ve çıkış tarihleri ve hastaneye giriş kayıt tarihleri nelerdir?
5- Türkiye'deki hastanelerde o tarihten itibaren ateşli silah yarası bulunup tedavi edilen kaç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı uyruklu şahıs vardır?
6- Türkiye'de tedavi edilen bu şahısların yasal yollarla Türkiye'ye giriş kayıtları bulunmakta mıdır?"

    Cumartesi, 22 Kasım 2014 13:26

Bağlantılı Konular