"Kız çocuklarının desteğe şimdi daha çok ihtiyacı var"

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, şubeler toplantısını İzmir'de gerçekleştiren Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği'nin konuğu oldu. Kız çocuklarının üniversite eğitimlerine burs desteği veren derneği bu anlamlı görevinden dolayı kutlayan ve kız çocuklarının özellikle bu dönemde bu tür desteklere çok daha fazla ihtiyacı olduğunu söyleyen Güven,  kadınların toplumun eğitiminde en önemli mihenk taşı olduğuna vurgu yaptı.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Gaye Erbatur'un da katıldığı ve açılış konuşmasını derneğin İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Güzin Gökmen'in yaptığı toplantıya Ege Kadın Dayanışma Vakfı Başkanı Türkan Miçoğulları, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yaparel, Eski Devlet Bakanı Işılay Saygın, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de katıldı.

Kadın eğitimi, istihdamı ve kadının siyasetteki ve toplumdaki yeri konusunda bir konuşma yapan Prof. Dr. Hülya Güven, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesine sadece Anadolu'a değil İzmir'in şimdi mahalle olan köylerinde bile rastlandığını, kız çocuklarına bakış açısının hala değişmemesi, servis sorunu gibi nedenlerin bu durumu yarattığını anlattı. Özellikle servislere güven duymadıkları ve yoksullukları nedeniyle de 10, 15 km ötedeki okullara gönderemedikleri  kız çocuklarını 'sofradan bir kaşık eksilsin' diyerek küçük yaşta evlendirmeye çalışan zihniyeti değiştirmek için verilecek mücadelede, okumuş ve bir Üniversite bitirmiş kadınların daha etkin olacaklarını belirten Güven, "Bize çok iş düşüyor. Hükümetin kadınlar üzerinden yaptığı ve her mahalleye kreş açılmasıyla ilgili bizlerin çalışmalarından sonra olumlu bakılan ancak sonuçlandırılmayan örnekler gibi çalışmaları eskidi. Yerine getirilmeyen vaatler ve söylemler ile sorun çözmeyen politikalar sadece gündem yaratıyor, başka bir işe yaramıyor. Bizler bilinçli kadınlar olarak tüm bu yanlışlıkların üstüne gitmeliyiz." dedi.

Derneğin genel başkanı Prof. Dr. Gaye Erbatur, çocuk gelinler, kız çocuklarının okullaşma oranlarındaki giderek ortaya çıkan azalma, kadına şiddet konularının birincil önem taşıyan kaygıları olduğunu belirtti. Üniversiteli kadınların bilinçli bir toplum için kadın sorunlarıyla ilgilenmesinin çok önemli olduğunu anlatan Erbatur, "Kızlarımızın okula gitmesini sağlamak için üniversiteli kızlarımıza burs veriyoruz. Üniversiteli kadın sayımız çok az bunu arttırmak, ülkemizin gelişmesi, kalkınması için çalışmak hepimizin görevi. Birlikte ve dayanışma içinde, büyümek istiyoruz. Kadınların güçlü olması bizim için çok önemli ve biz bunu çok önemsiyoruz." diye konuştu.

    Perşembe, 20 Kasım 2014 13:50

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica