"Hükümeti bir kez daha çocukları hedef almaya değil korumaya davet ediyoruz"

Sezgin Tanrıkulu: "Bu yılki Dünya Çocuk Hakları Günü'ne de maalesef tüm dünyada ve Türkiye'de ağır çocuk hakları ihlali tablolarıyla giriyoruz. Hükümetin çocuklara bakışının değişmesi, çocuk eksenli düzenlemelere destek vermesi, çocuk haklarını koruyacak tedbirleri etkin bir biçimde devreye koyması gerekmektedir. Aksi halde oluşturulacak bir çocuk bakanlığı, tabela bakanlığının ötesine gitmeyecektir."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Dünya Çocuk Hakları günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklama şöyle:

"Bu yılki Dünya Çocuk Hakları Günü'ne de maalesef tüm dünyada ve Türkiye'de ağır çocuk hakları ihlali tablolarıyla giriyoruz. Yaz aylarında özellikle Şengal'in IŞİD saldırısı sonrasında dağlara kaçan çok sayıda çocuk açlık ve susuzluktan, Suriye'nin pek çok bölgesinde ise bombardımanlardan dolayı hayatlarını kaybettiler.

Ortadoğu'daki çalkantı içinde çocuklar öldürülmeye devam ediliyor. Benzer bir biçimde Suriye ve Irak'ta yaşanan çatışmalardan dolayı on binlerce çocuk, aileleriyle birlikte bulundukları bölgeleri terk ediyor. Türkiye'ye sığınan yüz binlerce Suriye ve Iraklı aile, bulundukları uygunsuz yaşam koşulları yüzünden çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Her defasında Türkiye'ye gelen sığınmacı sayısıyla övünen AKP hükümeti ise başta sığınmacıların çocukları olmak üzere savaştan kaçanları kaderleriyle baş başa bırakıyor. Sokakta dilenmek, çok ucuza çalışmak zorunda kalan sığınmacılar, çocuklarını savaştan kurtarmışken bu sefer de açlık ve yoksulluğun pençesine düşmüş durumdalar.

Bu bakımdan AKP hükümetini başta çocuklar olmak üzere tüm sığınmacıların, sert kış iklimine girmeden barınma, temel gıda, eğitim-öğrenim gibi temel ihtiyaçlarını kusursuz bir biçimde karşılamaya çağırıyoruz! Uluslararası platformda "bakıyoruz" dediğiniz sığınmacıları sokaklarda dilenciliğe terk edemezsiniz!

AKP hükümetinin Türkiyeli çocukların haklarıyla ilgili karnesi de bir hayli kabarık. İnsan Hakları Derneği'nin açıklamasına göre 2014 yılında 49 çocuk cezaevinde, 64'ü e gözaltında işkenceye uğradı. Ayrıca toplumsal olay ve gösterilerden dolayı 360 çocuk gözaltına alınmış, 59 çocuk tutuklanmış ve olaylarda 42 çocuk da yaralanmıştır. Bu vahim tablo karşısında hükümeti bir kez daha çocukları hedef almaya değil korumaya davet ediyoruz!

Çocukların maruz kaldığı şiddet bununla sınırlı değildir. İHD rakamlarına göre 2014 yılı içinde 129 çocuk, ailesi ve dışarıdan kişiler tarafından cinsel istismara uğramıştır. Ayrıca ağır bir çocuk hakkı ihlali olmasına karşın çocuk yaşta evlendirmelerin cezaya tabi tutulmaması temel bir sorun olarak devam etmektedir.

Türkiye hala çocuk işçiliğinin en yaygın olduğu ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Bu konuda da denetim yapmayan hükümetin ilgili birimleri, çocuk işçi ölümlerinde de birincil sorumludur.

Özellikle çocuk hakları örgütlerinde Çocuk Bakanlığı talebinin ifade edildiğini görüyoruz. Türkiye gibi çocuk haklarının ağır saldırı altında olduğu ülkelerde böylesi bir bakanlığın oluşturulması bizce de son derece anlamlı olacaktır. Ancak bundan önce hükümetin çocuklara bakışının değişmesi, çocuk eksenli düzenlemelere destek vermesi, çocuk haklarını koruyacak tedbirleri etkin bir biçimde devreye koyması gerekmektedir. Aksi halde oluşturulacak bir çocuk bakanlığı, tabela bakanlığının ötesine gitmeyecektir."

    Perşembe, 20 Kasım 2014 13:32

Bağlantılı Konular