"1,5 milyondan fazla gaz ve ışık bombası alınmasının planlandığı doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu İçişleri Bakanı Ala'ya sordu: "Gaz bombalarının sayısının her 50 kişiye 1 gaz bombası düşecek şekilde arttırılması, hükümetiniz tarafından benimsenen yeni 'güvenlikçi yaklaşım'ın ve 'polis devleti' ne geçişin bir ayağı mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

1- 2015 yılı için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1,5 milyondan fazla gaz ve ışık bombası alınmasının planlandığı doğru mudur?
2- Gaz bombalarının sayısının her 50 kişiye 1 gaz bombası düşecek şekilde arttırılması, hükümetiniz tarafından benimsenen yeni 'güvenlikçi yaklaşım' ın ve 'polis devleti' ne geçişin bir ayağı mıdır?
3- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'yi gaz bombası kullanımından ötürü, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 'yaşam hakkını ihlal' ve 'kötü muamele ve işkencenin önlenmesi' maddelerinden birden çok defa mahkum ettiği halde, gaz bombalarının sayısının arttırılması için çalışma yapılmasın gerekçesi nedir?
4- Hükümetiniz AİHM kararlarını ihlal etmek pahasına, kendi vatandaşlarına gaz bombasıyla işkence etmeyi sürdürmekte kararlı mıdır?
5- İlk 500 bin gaz bombasını Türkiye'ye satması beklenen Güney Kore şirketi Daekwang Kimya'nın yurtdışına biber gazı ihraç ettiği için Güney Kore kamuoyundan tepki gördüğü ve bu nedenle satışın 'üçüncü bir ülke' üzerinden gerçekleştireceği doğru mudur? Eğer doğruysa, hükümetinizin Güney Kore'lilerin ihraç edilmesine dahi tepki gösterdiği bir maddeyi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde kullanmasının gerekçesi nedir?"

    Perşembe, 20 Kasım 2014 10:38

Bağlantılı Konular