Tezcan Milli Parktaki zeytin ihalesini Meclis gündemine taşıdı‏

Bülent Tezcan: "Zeytinlerle başlayacak olan süreç, defne, kekik, ıhlamur, adaçayı, kestane, keçiboynuzu, kapari ve deniz börülcelerinin toplanmasının da önü açılabilir. Bu durum, Kuşadası Milli Parkındaki doğal yaşamı tehdit etmektedir."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ve talep ederim.
Saygılarımla.

Bülent Tezcan
CHP Aydın Milletvekili

Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Dilek Yarımadası Milli Parkı'ndaki yabani zeytinlerin toplanması için ihale yapılacağını duyurmuştur.

Milli Park Uluslararası sözleşmelerin yanında, 2873 Sayılı Milli Park Kanunu'na göre de korunmaktadır. Kanunun 14. Maddesi'ne göre yasaklanan faaliyetler;  

"a) Tabii ve ekolojik denge ve tabii ekosistem değeri bozulamaz,
b) Yaban hayatı tahrip edilemez,
c) Bu sahaların özelliklerinin kaybolmasına veya değiştirilmesine sebep olan veya olabilecek her türlü müdahaleler ile toprak, su ve hava kirlenmesi ve benzeri çevre sorunları yaratacak iş ve işlemler yapılamaz,
d) Tabii dengeyi bozacak her türlü orman ürünleri üretimi, avlanma ve otlatma yapılamaz, bu alanlarda var olan yerleşim sahaları dışında iskan yapılamaz." denmektedir.

Zeytinlerle başlayacak olan süreç, defne, kekik, ıhlamur, adaçayı, kestane, keçiboynuzu, kapari ve deniz börülcelerinin toplanmasının da önü açılabilir.

Bu durum, Kuşadası Milli Parkındaki doğal yaşamı tehdit etmektedir.

Bu bağlamda,
1- Geçmiş yıllarda da bu tür toplama işlemleri Milli Parklarda gerçekleşmiş midir?
2- Şayet gerçekleşmemişse neden bu dönemde ihtiyaç hissedilmiştir?
3- Başka Milli Parklarda da benzeri ihaleler açılacak mıdır?
4- Bu tür toplama işlemlerinin doğaya vereceği zararlar göz önüne alınmış mıdır?
5- Bu uygulama ileriki dönemlerde delice zeytinler emsal gösterilerek, defne, keçiboynuzu, kapari, deniz börülceleri vb. toplanması için ihale yapmanın da önünü açmaz mı?"

    Çarşamba, 19 Kasım 2014 13:34

Bağlantılı Konular