"Resmi kayıtlara göre Türkiye'deki işsiz sayısı 3 milyona yaklaştı"

Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, resmi kayıtlara göre Türkiye'deki işsiz sayısının 3 milyona yaklaştığını belirtti.

AKP iktidara geldiğinden beri işsizlik oranının düşmediğini kaydeden Güneş, "İktidara geldiklerinde işsizlik oranı yüzde 10'du, şimdi de resmi kayıtlara göre yüzde 10. Açıklanan olağanüstü ekonomik performans, işsizlik oranını düşürmedi" dedi.

"Umudum yok bu nedenle iş aramıyorum" diyen işsiz kesimin sayının ise tehlikeli bir boyuta ulaştığını anlatan Güneş, şöyle devam etti; "Umutsuzluktan dolayı iş aramayanların oranı yüzde 4 civarındaydı. Yani 2002 yılı sonunda bu rakam 300 bin kadardı. Şimdi bu sayı 2 milyon 486 bine ulaştı. Yaklaşık 2,5 milyon işsiz, iş bulmaktan umudunu kesmiş. Dünyanın hiçbir yerinde umudunu yitirmiş böyle bir nüfus yok.

Türkiye'de her 5 kişiden biri işsiz. Hükümet, halkına verilerle yalan söylüyor. Fiilen işsizlik yüzde 10 değil yüzde 20'lerde. Hükümet, işsizlik oranını TÜİK'e bir şekilde saklatıyor. Bu durumu kınıyoruz."


Genç işsizlik oranlarında da çarpıtma olduğunu söyleyen Güneş, bu oran ortaya çıkarılırken 15-29 değil, 15-25 yaş grubunun ele alındığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güneş, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın hangi bütçe kaleminden yapıldığının açıklanmadığını ifade etti.

Sarayın maliyetinin 1,5 milyar lira olduğunu öne süren Güneş, "Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle yüksek bedelli bir bina yoktur. Türkiye'nin en çok para harcanan binası. Beş kişiden birinin işsiz olduğu ülkede, vicdanı sızlamadan nasıl oturuyor orada? O binaya harcanan parayla yatırım yapılsaydı on binlerce kişi istihdam edilirdi. Cumhuriyet tarihinde hiç kimse bin odalı bir yere yerleşmedi. Bana kalırsa o mekan cumhuriyet tarihinin utanç abidesidir" diye konuşu.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 18 Kasım 2014 13:12

Bağlantılı Konular