"Öğrencilerin özgürlüklerini kısıtlamaya çalışan 12 Eylül zihniyetini kınıyorum!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yazılı bir açıklama yaparak AKP iktidarının üniversitelerde öğrencilere baskı ve sindirmeye politikasından vazgeçmeye çağırdı.

"Çanakkale'de Biga Meslek Yüksek Okulunda okuyan iki öğrenci, akşam saatlerinde evlerine giderken ırkçı bir grubun saldırısı sonucu yaralanmıştır. Yaralanan öğrencilerden biri gözaltına alınmıştır.

Aynı gün Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde yaklaşık 30 arkadaşlarının üniversiteden uzaklaştırılmasını protesto eden öğrencilerden 44'ü fiziksel şiddet görerek gözaltına alınmıştır.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde ise üzerlerini aratmadan okullarına gitmek isteyen öğrencilere polis biber gazıyla müdahale ederek çok sayıda öğrenciyi gözaltına almış, bunun üzerine fakültede eğitim-öğretime üç gün ara verilmiştir.

Son günlerde çeşitli üniversitelerde yaşanan bu olaylar, hükümet ve üniversite yönetimlerinin öğrencilere karşı ortak bir tutum aldıklarını göstermektedir. Öğrencilerin her türlü özgürlüklerini kısıtlamaya çalışan bu 12 Eylül zihniyetini kınıyorum!

Polis coplarının gölgesinde bilimsel bir üretim gerçekleştirilemez! Hükümeti ve onunla işbirliği içinde olan bazı üniversite yönetimlerini bu faşizan tutumdan vazgeçmeye çağırıyorum.

Ayrıca İçişleri Bakanlığının Biga'daki saldırının faillerini derhal bulup, bir an önce yargı önüne çıkarılmasını bekliyoruz.

Anlaşılan her türlü demokratik faaliyeti kriminalize etmeye alışmış olan AKP hükümeti üniversitelerde öğrencileri baskı altında tutup sindirmeye çalışmasından vazgeçmemiştir. Fakat bilinmelidir ki, özgür düşüncenin vücut bulduğu üniversitelerde ne hükümetin ne de üniversite yönetimlerinin baskıları sonuç verebilir! O yüzden de bu tür faşizan uygulamalardan vazgeçilmesi ve öğrencilerin özgürce eğitimlerini yapabilecekleri ortamın sağlanmasını bekliyoruz.

Baskılara maruz kaldıkları halde düşüncelerini özgürce ifade etmek isteyen öğrencilerin yanında olduğumuzun da bilinmesini isteriz!"

    Salı, 18 Kasım 2014 10:17

Bağlantılı Konular