"CR3 sözleşmesinde maliyet artışına imkan veren madde veya maddeler bulunmakta mıdır?"

Tanrıkulu Başbakan Davutoğlu'na sordu: "Marmaray CR3 projesi kapsamında Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi; inşaat, elektrik ve mekanik sistemler işinin İspanya merkezli Invensys Rail Dimetronic firması ile ortak üstlenicisi olan yine İspanya merkezli Obrascón Huarte Lain firmasının maliyet artışını gerekçe göstererek işi yavaşlattığı neredeyse durdurduğu iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

1- Marmaray CR3 projesi kapsamında Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi; inşaat, elektrik ve mekanik sistemler işinin İspanya merkezli Invensys Rail Dimetronic firması ile ortak üstlenicisi olan yine İspanya merkezli Obrascón Huarte Lain firmasının maliyet artışını gerekçe göstererek işi yavaşlattığı neredeyse durdurduğu iddiası doğru mudur?
2- İspanya merkezli Invensys Rail Dimetronic firması ile Obrascón Huarte Lain firmasının 1 milyar 42 milyon 79 bin 84 Euro tutarındaki teklifiyle üstlendiği projede maliyet artışı gerçekleşmesi, ek ödenek ayrılması söz konusu mudur?
3- CR3 sözleşmesinde maliyet artışına imkan veren madde veya maddeler bulunmakta mıdır?
4- CR3 sözleşmesi ile İspanya merkezli Invensys Rail Dimetronic firması ile Obrascón Huarte Lain firmasının uluslararası tahkime gitme hakkı bulunmakta mıdır?
5- 18 Haziran 2015'te projenin tamamlayamaması durumunda sözleşmede her gecikilen gün için üstlenici firmaların ceza ödeyeceğine dair madde bulunmakta mıdır?
6- 31 Ekim 2014 tarihi itibarıyla proje dolayısıyla Invensys Rail Dimetronic ve Obrascón Huarte Lain firmalarına yapılan tüm hak ediş ödemelerinin toplam tutarı ne kadardır?
7- Obrascón Huarte Lain ve Invensys Rail Dimetronic ortak girişiminden CR3 sözleşmesi karşılığında teminat mektubu alınmış mıdır?
8- Teminat mektubu toplam tutarı ne kadardır? Teminat mektubu hangi banka veya bankalarca düzenlenmiştir?
9- Teminat mektubu süreli mi süresiz mi verilmiştir?
10- Süreli verildiyse, süresi nedir?"

    Pazartesi, 17 Kasım 2014 15:20

Bağlantılı Konular