"Türkiye'de servislerin işletim hakkının AKP yandaşı bir şirkete verileceği doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Türkiye genelinde 6 Kasım 2014 tarihi itibarıyla okul, üniversite ve işyerleri ile kurum servis taşıtlarının sayıları nedir?Okul, üniversite ve işyerleri ile kurum servislerinin kaldırılması sonucu işsiz kalacak vatandaşlarımızın sayısı ne olacaktır?"

Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA


Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili


6 Kasım 2014 tarihinde yapılan açıklama ile okul, üniversite ve işyeri servisleri kaldırılacağı ifadeleri basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1- Türkiye genelinde 6 Kasım 2014 tarihi itibarıyla okul, üniversite ve işyerleri ile kurum servis taşıtlarının sayıları nedir?
2- Okul, üniversite ve işyerleri ile kurum servislerinin kaldırılması sonucu işsiz kalacak vatandaşlarımızın sayısı ne olacaktır?
3- Servis taşımacılığı sektöründe çalışan vatandaşlarımız için hangi alternatif istihdam oluşturma çalışması yapılmıştır?
4- Taşıt kredisi borcu, vergi borcu, kredi kartı borcu ve diğer banka kredileri borçları bulunan servis sektöründe yatırım yapan ve çalışan vatandaşlarımızın durumları ne olacaktır?
5- Okul, üniversite ve işyerleri ile kurum servislerinin kaldırılması sonrası, merkezi bir ihale düzenlenerek Türkiye genelinde servislerin işletim hakkının AKP yandaşı bir şirkete verileceği iddiası doğru mudur?
6- İddia doğruysa, Türkiye genelinde servislerin işletim hakkının verileceği AKP yandaşı firma hangisidir?"

    Cumartesi, 08 Kasım 2014 16:56

Bağlantılı Konular