Özkes: "Başbakan İslam tarihinin en büyük faciası olan Kerbela'yı hafife aldı"

İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Hacıbektaş'da yaptığı konuşmadaki Dersim ile Kerbela olayına ilişkin karşılaştırmasına değindi. "Başbakan İslam tarihinin en büyük faciası olan Kerbela'yı hafife aldı" diyen Özkes, Kerbela'da yaşananlar hakkında bilgi verdi.

Dünyanın dinli, dinsiz hiçbir toplumunda Kerbela'daki gibi bir vahşet yaşanmadığını söyleyen Özkes, şu değerlendirmelerde bulundu: "Böylesi bir Kerbela vahşetini, Dersim'e benzetmek en hafif tabiriyle tecahül-i ariftir. Şayet Dersim bir Kerbela ise Dersim Kerbelası'nın Hazreti Hüseyin'i kimdir, Yezid'i kimdir? Kerbela'yı Dersim'e benzetiyorsun da senin bakanlığın dönemindeki Uludere katliamını niye benzetmiyorsun?. Soma'da, Mecidiyeköy'de, Ermenek'de ölen işçilerin üzerini, Soma Yırca'da kesilen zeytin ağaçlarının üstünü Dersim ile kapatmaya çalışıyorsun. Ne bu vahşetlerin üzerini kapatabilirsin ne de Dersim'i ranta dönüştürebilirsin."

Konuşmasında İsrail’in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırısına da değinen Özkes, "Mescid-i Aksa'ya saldırı kabul edilemez bir olaydır. Şiddetle ve nefretle kınıyorum. Mescid-i Aksa biz Müslümanların ilk kıblesidir. Müslümanlar olarak Mescid-i Aksa bizim için olmazsa olmazlardandır. İsrail'i uyarıyoruz ve bir daha böylesi bir çirkinliğin yaşanmamasını diliyoruz" diye konuştu.

Özkes, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler aracılığıyla İsrail'e yaptırım uygulanması konusunda girişimlerde bulunması gerektiğini de vurguladı.

Soma'nın Yırca Köyü'nde zeytin ağaçlarının kesilmesine de tepki gösteren Özkes, "Zeytin ağaçlarının kıyımı ne dine, ne insanlığa, ne de imana sığar" ifadesini kullandı.

    Çarşamba, 12 Kasım 2014 16:09

Bağlantılı Konular