Atatürk, Anıtkabir'de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Anıtkabir'de CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı devlet töreniyle anıldı.

Türk Yıldızları, Anıtkabir üzerinde saygı geçişi yaptı. İlk defa gerçekleştirilen uçuş kapsamında Türk Yıldızları, Anıtkabir üzerinde kalp çizdi. Solotürk ise bir F-16'nın uçabileceği en düşük hızda Anıtkabir üzerinden "yavaş geçiş" gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün anıldığı  Anıtkabir'deki tören, saat 08.55'de devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürüyüşü ile başladı. Atatürk'ün mozolesine ay yıldızlı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengin Atatürk’ün mozolesine bırakılması ile devam etti. Atatürk'ün 76 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'de "ti" sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

Erdoğan ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Erdoğan, deftere şunları yazdı:

Gazi Mustafa Kemal anılırken Türk Yıldızları da saygı geçişi yaptı. İlk defa gerçekleştirilen uçuş kapsamında Türk Yıldızları, Anıtkabir üzerinde kalp çizdi. Solotürk ise bir F-16'nın uçabileceği en düşük hızda Anıtkabir üzerinden "yavaş geçiş" gerçekleştirdi.

Devlet erkanı, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve törene katılanlar saygı uçuşunu izledi.

Törene, İzcilik Federasyonuna bağlı 200 izci ile Ankara Kulübü seğmenleri de katıldı.

Devlet töreninin ardından Anıtkabir, halkın ziyaretine açıldı.

    Pazartesi, 10 Kasım 2014 11:32

Bağlantılı Konular