Kılıçdaroğlu sözü analara, babalara, eşlere bıraktı

"Oğlum yüzme bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?" diyen ana, "Gitti mi benim oğlan" diyen baba,"Bitirdiler bizi" diyen eş, Grup toplantısındaki CHP'lileri de, ekran başındakileri de ağlattı.

Kadınlara seslenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu,"Kadın kardeşlerime sesleniyorum; yerin altına inen sizin eşleriniz, size akşam ekmek getirmek, çocuklarına umut aşılamak, huzur içinde yaşamak için oraya iniyorlar, ölüleri gelsin diye değil, sevinçleri gelsin diye oraya gidiyorlar. Böyle bir iktidarı ne kadar ayakta tutacaksınız siz. Bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum, ister başın açık, ister örtülü, ne fark eder, orada insanlar öldükten sonra. Evinde huzur, yeraltında çalışan insanlar için güvence mi istiyorsun artık yerini, adresini belli et. Elini vicdanına koy, artık oyunu CHP'ye ver." dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu CHP Grup toplantısında, Ermenek'teki maden kazasının ardından evladını, kocasını  kaybeden ananın, babanın, kadının  sözlerini, açıklamalarını görüntülü olarak Grup toplantısına gelenlerle, ekranları başındakilere izletti.

Bir annenin, "Oğlum yüzme bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?", bir babanın, "Gitti mi benim oğlan şimdi", bir eşin, "Borçluyuz, kredi çektik, bitirdiler bizi, 3 aydır maaş yüzü görmedik" sözleri, açıklamalarının herkesi duygulandırdı, ağlattı. dinletildiği toplantıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu sözleri dinleyince bu ülkede sosyal devletin olmadığını, çaresizliği, umutsuzluğu görüyorsunuz." dedi

Konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu, maden faciasının sadece Türkiye'ye özgü olmadığını belirterek, kömür rezervinde dünyada Almanya'nın birinci, Türkiye'nin 28. sırada yer aldığına dikkat çekti. Kılıçdaroğlu,  Almanya'da son 30 yılda yeraltında 3 işçinin öldüğünü söyledi ve "Bizim kaderimiz mi? Niye Almanya'da, ABD'de, İngiltere'de olmuyor da bizde oluyor? Böyle bir tabloyu 21. yüzyılın Türkiyesi'nin hak ediyor mu?" diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bu konuda görüşlerini açıklarken şunları söyledi;

"Kadın kardeşlerime sesleniyorum; yerin altına inen sizin eşleriniz, size akşam ekmek getirmek, çocuklarına umut aşılamak, huzur içinde yaşamak için oraya iniyorlar, ölüleri gelsin diye değil sevinçleri gelsin diye oraya gidiyorlar. Böyle bir iktidarı ne kadar ayakta tutacaksınız siz. Bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum, ister başın açık, ister örtülü, ne fark eder orda insanlar öldükten sonra. Evinde huzur, yeraltında çalışan insanlar için güvence mi istiyorsun artık yerini, adresini belli et. Elini vicdanına koy, artık CHP de yerini al. Oyunu CHP'ye ver. Sizin acınızı sömürmek istiyorlar, izin vermeyin." görüşünü dile getirdi.

    Salı, 04 Kasım 2014 15:36

Bağlantılı Konular