"İran asıllı gazeteci Serena Shim'le görüşen MİT mensupları, kendisine neler söylemişlerdir?"

Sezgin Tanrıkulu Başbakan Davutoğlu'na sordu: "Shim'le görüşüp kendisini tehdit eden MİT mensupları hakkında soruşturma açılması izni verecek misiniz?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr.M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

19 Ekim günü Suruç'ta bir trafik kazası sonucu yaşamını yitiren İran asıllı Amerikalı gazeteci Serena Shim'in daha önce tehditler aldığı bilinmektedir. Ölümünden bir gün önce çalıştığı Press TV'ye bağlanarak MİT tarafından tehdit edildiğini ve ajanlıkla suçlandığını ifade etmiş olan Shim'in kaza süsü verilmiş bir cinayetle hayatını kaybettiği güçlü bir ihtimal olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'nin IŞİD'le ilişkilerine dair bazı belgeler ulaştığı iddia edilen Shim, 17 Ekim tarihinde bağlandığı Press TV'de MİT'in "yapabileceklerinden biraz korktuğunu" da ifade etmişti. Ayrıca Press TV'in haber dairesi başkanı Hamid Riza Emadi'nin, olayın bir kaza olduğuna inanmadıklarına dair değerlendirmeleri de basına yansımıştır. Shim'in Beyrut'ta açıklama yapan ailesi de olayın bir trafik kazası olmadığına inandıklarını ve yasal yollara başvuracaklarını ifade etmişlerdir.

Bu bağlamda;
1- İran asıllı gazeteci Serena Shim'le görüşen MİT mensupları, kendisine neler söylemişlerdir?
2- Shim'le görüşmüş ve bizzat Shim'in ifadesiyle kendisini "korkutmuş" olan MİT mensupları hakkında herhangi bir işlem, soruşturma başlatılmış mıdır?
3- Shim'le görüşüp kendisini tehdit eden MİT mensupları hakkında soruşturma açılması izni verecek misiniz?
4- Shim'in, Türkiye'nin IŞİD'le ilişkilerine dair bazı bilgilere ulaştığı ve bu yüzden de kaza süsü verilmiş bir cinayete kurban gittiği iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
5- Shim'in bulunduğu aracın kaza yaptığı bölgede herhangi bir kamera bulunmakta mıdır, yoksa kaza kameraların olmadığı bir bölgede mi gerçekleşmiştir?
6- MİT'in veya devletin ilgili kurumlarının, Suruç-Kobani sınırında çalışan gazetecilerin bilmesini istemediği ne tür bilgiler bulunmaktadır?
7- Söz konusu olayın kaza mı yoksa kasıtla öldürme mi olduğuna dair kapsamlı bir soruşturma yapılacak mıdır?"

    Perşembe, 23 Ekim 2014 11:09

Bağlantılı Konular