"Türkiye'de Ebola Virüsünü teşhis edecek tıp laboratuvarları bulunmakta mıdır?"


Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanı'na sordu: "Örneğin, Liberya'da Ebola virüsü kapmış olma şüphesiyle getirildiği Madrid Havaalanı'ndan hastaneye nakli esnasında İspanya vatandaşı Miguel Pajares adlı bir Rahip için uygulanan karantina yöntemi (uygulanan tahliye ve karantina yöntemi gazeteler tarafından kamuoyuna fotoğraflarla gösterilmiştir.) ile İstanbul'da Nijeryalı kadın yolcuya uygulanan karantina yöntemi kıyaslandığında hangi karantina yöntemi doğrudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

1- Nijerya'nın Lagos lentinden İspanya'nın Barcelona şehrine şehrine giderken uçakta rahatsızlanarak İstanbul'da gözlem altına alınan ve Ebola virüsü şüphesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Nijeryalı Stella Omorowa'nın, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Uluslararası Laboratuvardaki teknik sonucuyla Ebola virüsü taşımadıklarının kesinleştiği açıklaması dikkate alındığında tıbbi tekniklerinri hangi Uluslararası laboratuvarda yapılmıştır?
2- Türkiye'de Ebola Virüsünü teşhis edecek tıp laboratuvarları bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa bu laboratuvarlar hangileridir?
3- Olası bir Ebola Hastalığı vakasına rastlanması durumunda Türkiye'de Uluslararası Sağlık Örgütü'nün belirlediği koşullarda tedavi verebilecek hastaneler hangileridir?
4- Nijeryalı kadın yolcunun uçaktan hastaneye nakli esnasında uygulanan tahliye yöntemi, Uluslararası Sağlık Örgütü'nün belirlediği standartlara uygun mudur?
5- Örneğin, Liberya'da Ebola virüsü kapmış olma şüphesiyle getirildiği Madrid Havaalanı'ndan hastaneye nakli esnasında İspanya vatandaşı Miguel Pajares adlı bir Rahip için uygulanan karantina yöntemi (uygulanan tahliye ve karantina yöntemi gazeteler tarafından kamuoyuna fotoğraflarla gösterilmiştir.) ile İstanbul'da Nijeryalı kadın yolcuya uygulanan karantina yöntemi kıyaslandığında hangi karantina yöntemi doğrudur?
6- Ebola virüsünün Türkiye'ye sıçramaması için alınan tüm tedbirler (Sınır kapılarında alınan tedbirler dahil) nelerdir?
7- Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye'de Ebola virüsü ile ilgili vakalara rastlanması durumunda bir  "Acil Durum Planı" hazırlanmış mıdır? Hazırlandıysa "Acil Durum Planı"nın ana başlıkları nelerdir?"

    Pazar, 19 Ekim 2014 09:57

Bağlantılı Konular