"Yaptıkları pis işleri kapatabilecekleri bir yargı düzenini kurmaya çalışıyorlar"

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, AKP tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan yeni yargı paketiyle ilgili "Yaptıkları kirli, pis işleri kapatabilecekleri bir yargı düzenini kurmaya çalışıyorlar ama buna güçleri yetmeyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Durdu Özbolat, İstanbul Milletvekilleri Celal Dinçer ve Haluk Eyidoğan ile yurt dışından gelen temsilcilerle TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 3 milyon seçmene rağmen yurt dışında sadece 500 bin kişinin oy kullandığını kaydetti.

Hükümet ve siyasi partiler olarak yurt dışında yaşayan vatandaşların kendinin temsil edileceği bir mekanizmanın kurulması gerektiğini belirten Özbolat, "Eğer siz onları yok sayarsanız, onlar da oy kullanmayarak sizi yok sayar. 3 milyon seçmenin olduğu yerde 500 bin kişi oy kullanır." dedi.

Oy kullanmayı bir talimata dönüştürmenin, uzakta oy kullanmanın, randevu sisteminin büyük tepki uyandırdığını ifade eden Özbolat, bunları giderecek bir düzenlemenin yapılması gerektiğini kaydetti.

Durdu Özbolat, bununla ilgili kanun tekliflerinin bulunduğuna dikkat çekti. CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer de her vatandaşın özgürce ve kolayca seçme hakkını kullanabilmesi gerektiğini söyledi.

Durdu Özbolat, gazetecilerin, AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve Isparta Milletvekili Recep Özel tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan "güvenlik paketi" ile ilgili soruları yanıtladı.

Durdu Özbolat, "Yargıyı teslim almak, siyasallaştırmak, HSYK'yı da yok sayabilecek, yargıyı tamamen denetimleri altına alabilecekleri bir düzenlemeyle geleceklerinin işaretini vermişlerdi. Şimdi bunu yapıyorlar. Sanıyorum gözleri doymadı şimdi de yargının tamamını kontrol edebilecekleri bir formül üzerinde çalışıyorlar. Ancak bir gün bunların hesabı mutlaka sorulacak. Yaptıkları kirli, pis işleri kapatabilecekleri bir yargı düzenini kurmaya çalışıyorlar ama buna güçleri yetmeyecek." dedi.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 15 Ekim 2014 10:34

Bağlantılı Konular