Özkes: "İmam intihar ediyorsa cemaat ne yapmaz?"

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, son yıllarda imamların intihar ettiğini ya da intihara teşebbüs ettiğini söyleyerek, "Bu devirde imam intihar ediyorsa cemaat ne yapmaz?" dedi.

İhsan Özkes, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, bu haftanın, Camiler ve Din Görevlileri Haftası olduğuna işaret etti.

Diyanet'in keyfi rotasyonları, adaletsiz uygulamaları, siyasilerin atamalardaki etkisinin, son zamanlarda din görevlilerini intihara kadar götürdüğünü ifade eden Özkes, son yıllarda intihar eden, intihara teşebbüs eden imamların bulunduğunu söyledi. İslam tarihinde görülmemiş, duyulmamış olayların AK Parti iktidarında yaşandığını belirten Özkes, "Türkiye'de her gün yaklaşık 10 kişi intihar ediyor. Halkın psikolojisi bozuldu. Bu devirde imam intihar ediyorsa cemaat ne yapmaz?" dedi.

Samsun Müftüsü'nün, "18 yaşındaki bir delikanlının zinasını hoş karşılıyor, karşı çıkmıyor da 17 aylık bebeğe tecavüz edildiğinde karşı çıkıyorsak, bu bir timsahın gözyaşları" dediğini ifade eden Özkes, "Bu sözleri bonzai içen bir genç söylemiyor, bir IŞİD militanı da söylemiyor. Bu sözleri 19 Mayıs'ta Atatürk'ün ayak bastığı Samsun'un müftüsü söylüyor. Zırva, tevil götürmez" diye konuştu.

İhsan Özkes, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 12 Ekim'de Gümüşhane'de miting yaptığını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü; "Malatya'dan Gümüşhane'ye Erdoğan'ı korumak için polisler geldi. Miting sonrası polisleri tekrar Malatya'ya götüren otobüs kaza yaptı, 3 polis şehit oldu. Erdoğan'ı polisler korudu ama Erdoğan, polisleri koruyamadı. Erdoğan, köşküne döndü ama polisler evlerine dönemedi. Ne olurdu polisler geceyi Gümüşhane'de geçirip, dinlenip, öyle dönselerdi? Ya da Malatya'dan Trabzon'a havayoluyla gidip gelselerdi. Hz. Muhammed, 'sebep olan, yapan gibidir' buyurmuştur."

Geçen yıl 10 Kasım'da İstanbul Eminönü Yeni Cami'de Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için mevlit okuttuğunu anımsatan Özkes, bu yıl da 10 Kasım'da aynı camide mevlit okutacağını kaydetti.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 15 Ekim 2014 10:06

Bağlantılı Konular