"Yeni polis devleti uygulamalarının adını reform diye sunuyorlar"

Bülent Tezcan: "Gezi eylemleri gibi demokratik, çağdaş, evrensel geleneklere uygun bir mücadeleyi bile demokratik hak olarak görmeyip,  çatışma ve ayrışma aracı haline getiren iktidar, polis devleti uygulamalarını resmileştirmenin peşindedir."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Tezcan'ın açıklaması şöyle:

"Yeni polis devleti uygulamalarının adını reform diye sunuyorlar. Faşizm kurumsallaşıyor. Hükümet, son dönemlerde sokakları terörize eden çeşitli eylemleri bahane edip demokratik hak ve özgürlükleri tamamen kaldırmanın peşine düşmüştür. Bülent Arınç'ın ifadesine bakılırsa Amerika'da hapşıran vatandaşa kurşun sıkabilecek polis özleminin kendi iç dünyasında uykuda olduğunu ve  sokak olaylarını da bahane ederek uykuda olan bu özlemlerinin yeniden uyandığı görüyoruz.

Anlaşılan o ki düşündükleri, hakim izni olmadan vatandaşın evine, yatak odasına kadar polisin girebileceği, hayatın her alanına evrensel hukuka aykırı bir biçimde müdahale edebilecekleri gayri meşru bir düzendir.Türkiye'nin temel problemi özgürlük ve demokrasinin geniş olması değil, özgürlük ve demokrasiyi yok sayan en temel demokratik hakları bile terörize ederek bastırmaya çalışan iktidardır.

Gezi eylemleri gibi demokratik, çağdaş , evrensel geleneklere uygun bir mücadeleyi bile demokratik hak olarak görmeyip, çatışma ve ayrışma aracı haline getiren  iktidar, polis devleti uygulamalarını resmileştirmenin peşindedir. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde, vatandaşlarımızı duyarlı olmaya hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaya çağırıyoruz."

Anahtar Kelimeler
    Salı, 14 Ekim 2014 10:55

Bağlantılı Konular