Erdoğdu: "Bu cüretin bir sonucu olmaz"

Erdoğdu: "(Gezi soruşturmasında, Kılıçdaroğlu'nun 'şüpheli' olarak isminin geçtiği iddiası) Bu cüretin bir sonucu olmaz. Türkiye'de, Gezi'yi terör örgütü grubuna sokup, ana muhalefet partisinin liderini de buna iliştirmeye kalkmak sonuç vermeyecek bir girişim, harekettir."

Partiler arası bayramlaşma programı çerçevesinde CHP'ye, Demokratik Sol Parti (DSP), İşçi Partisi (İP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Demokrat Parti (DP) ve Saadet Partisi (SP) heyetleri de ayrı ayrı bayram ziyaretinde bulundu.

Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu ve CHP'li Parti Meclisi (PM) üyesi kadınlar tarafından karşılanan heyetlere kolonya, çikolata ve çay ikram edildi.

Ağırlıklı olarak Türkiye'nin dış politikasının konuşulduğu ziyaretlerde, Erdoğdu, parti temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu bayramlaşma vesilesi ile yaptığı açıklamada Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Gezi eylemleriyle ilgili soruşturmada "şüpheli" olarak isminin geçtiği iddialarına ilişkin, "Bu cüretin bir sonucu olmaz. Türkiye'de, Gezi'yi terör örgütü grubuna sokup, ana muhalefet partisinin liderini de buna iliştirmeye kalkmak sonuç vermeyecek bir girişim, harekettir." değerlendirmesinde bulundu.

Partilerle karşılıklı bayram tebriğinin ardından konuşan Erdoğdu, Türkiye’nin bölgesinde yaşananlar nedeniyle kaygı içinde olduklarını, tezkerenin, IŞİD'le mücadelenin ötesinde, Türkiye'yi sıcak savaşa ve Suriye'deki rejim değişikliği ortamına sürükleyeceğini düşündüklerini savundu.

Tezkerenin içeriğinin çok geniş olduğunu ifade eden Erdoğdu, "Keşke MHP de tezkereye hayır deseydi" dedi.

Ziyarette, basın mensuplarının, "ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, özür diledi. Bu konudaki yorumunuz ne olacak?" sorusunu yönelttiği Erdoğdu, "ABD daha önce de 'IŞİD'e lojistik destek, sınırların açılması, silah yardımları' konusunda Türkiye'yi itham etmişti. Ayrıca, ABD'nin itham etmesine gerek yok, CHP milletvekilleri, TBMM tutanaklarını inceleyin aylardan beri çırpınıyorlar orada, 'yapmayın' diye. Delilleriyle, belgeleriyle, resimleriyle, yapılan lojistik desteği, sınırların nasıl açıldığını, Türkiye'de kurulmuş olan hastanelerde IŞİD militanlarının tedavi edildiğini, toplu namaz kılındığını, tırlarla silah gittiğini söylüyorlar." yanıtını verdi.

"ABD bizden özür diledi. Bunu ben, ciddiye alacak bir şey olarak görmüyorum." diyen Erdoğdu, önemli olanın Türkiye'nin bu lojistik desteği yapıp yapmadığının olduğunu kaydetti.

"Gezi soruşturmasında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak' ile suçlanıyor. Soruşturmayı yürüten de Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı'ya daha önce iddianame hazırlayan bir savcı. Bununla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusuna, Erdoğdu, şu yanıtı verdi:

"Bu ilk değil, bundan önce de pek çok demokratik, ilerici hareket, kişi hakkında da bu iddialarda bulunuldu. Böyle bir cüreti göstermesi Genel Başkanımız hakkında. Bu cüretin bir sonucu olmaz. Türkiye'de, Gezi'yi terör örgütü grubuna sokup, ana muhalefet partisinin liderini de buna iliştirmeye kalkmak sonuç vermeyecek bir girişim, harekettir. Eğer öyle ise burada hepimiz teröristiz. Çünkü hepimiz, Genel Başkanımızın Gezi olaylarındaki tavrının, görüşlerinin, bütün eylemlerinin arkasındayız. Buna kimsenin böyle bir şey yapmaya gücü yetmez. Bu girişim de gereken cevabı alacaktır. Gezi nedeniyle, ana muhalefet partisinin liderini 'şüpheli' sözcüğüyle yan yana getirip, Gezi'ye de terör örgütü demek, hukuk devletini ortadan kaldırmaya yönelik güçlerin nasıl bir faşizm özlediklerinin açık ifadesidir. Yok öyle şey, buna izin vermeyiz."

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 05 Ekim 2014 13:52

Bağlantılı Konular