Sezgin Tanrıkulu, Suruç'ta

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Bütün Türkiye'nin ortak aklı ve vicdanı burada atmalı. Yanı başımızda, sınırda atmalı. Gerçekten büyük bir kıyımın ve vahşetin eşiğindeyiz." dedi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine gelen Tanrıkulu, Kaymakam Abdullah Çiftçi ve Belediye Eşbaşkanı Zuhal Ekmez'den yardım çalışmalarına ilişkin bilgi aldı. Daha sonra Suriyeli Kürtler'in Türkiye'ye giriş yaptığı Yumurtalık bölgesine geçen Tanrıkulu, sınırın diğer tarafında bekleyenlerle görüştü.

Sezgin Tanrıkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bayramda sınır hattında yaşananlara bir kez daha dikkat çekmek için Suruç'a geldiğini söyledi. Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda mutlaka ortak akılla hareket etmesi gerektiğini ifade eden Tanrıkulu, şöyle konuştu:

"Kobani (Ayn el Arap) ve Suruç'ta bulunan yurttaşlarımızla bir vahşet tehlikesine dikkat çekmek ve vicdan ortaklığı için buradayız. Bütün Türkiye'nin ortak aklı ve vicdanı burada atmalı. Yanı başımızda, sınırda atmalı. Gerçekten büyük bir kıyımın ve vahşetin eşiğindeyiz. Hep buna dikkat çekmeye çalıştık. İki yıldır IŞİD adlı küresel vahşet örgütünün yarattığı tehlikeye sınırlarda dikkat çekmeye çalışmıştık. Arkasında halkı olmayan küresel bir terör ve vahşet örgütü Kobani’de katliam yapmak üzere. Bu nedenle herkesin duyarlı olup, insani yardım yapması lazım. Türkiye'nin de bu vahşete hiçbir biçimde izin vermemesi lazım. Suruç'ta yüz binden fazla kardeşimiz yardım bekliyor. Elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık. Yardımları koordinasyon merkezine ulaştırmaya çalışıyoruz."

Bugüne kadar Türkiye'nin yaşananları görmezden geldiğini iddia eden Tanrıkulu, bu duruma son verilmesi gerektiğini kaydetti.

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 04 Ekim 2014 12:08

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica