"Farklı kültürler, kimlikler, düşünceler bir ülkenin zenginliğidir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaş: "Yenikapı'daki kazılardan sonra 8 bin 500 yıllık İstanbul'un tarihi ortaya çıktı. Çeşitli medeniyetler, kültürler bu ülkede yaşamış ve var olmuş. O kültürleri, mirası korumak hakkımız ama yaşayan kültürleri, inançları da korumak bizim parti olarak görevimiz."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş ile birlikte Çanakkale'deki cemevini ziyaret etti.

Herkesin bayramını kutlayan Karakaş, "Bayramlar biraz sükunet, barış ve hoşgörü günleridir. Öyle çok derin siyasete girmiyoruz. Özellikle siyasi konularda bayramlarda polemik yapılması da doğru değil. İki üç gün insanlar kendilerini dinlesin. Durumları, kendi vicdan ve kafalarında değerlendirsinler. Bayramların böyle bir özelliği vardır." diye konuştu.

Ercan Karakaş, Çanakkale'de bir cemevinin açılmasının, bu kültürün yaşatılmasının zenginlik olduğuna işaret ederek, "Biz CHP olarak şunu söylüyoruz, farklı kültürler, kimlikler, düşünceler bir ülkenin zenginliğidir. O ülkenin kültürünün gelişmesine çok katkıda bulunur. Eskiden Türkiye maalesef zaman zaman bunları bir zaaf olarak, güvenlik meselesi olarak görüyordu. Ama öyle değil, öyle olmaması gerekir." diye konuştu.

Türkiye'nin binlerce yılık tarihi olduğunu aktaran Karakaş, şunları kaydetti:

"Biz 3 bin 500 yıl biliyorduk. Yenikapı'daki kazılardan sonra 8 bin 500 yıllık İstanbul'un tarihi ortaya çıktı. Çeşitli medeniyetler, kültürler bu ülkede yaşamış ve var olmuş. O kültürleri, mirası korumak hakkımız ama yaşayan kültürleri, inançları da korumak bizim parti olarak görevimiz. Böyle bakıyoruz. Zaten bir ülkede barış içinde kardeşçe yaşayacaksak farklılıklarımızı kabul edip, bunların bir zenginlik olduğunun bilincinde olmamız lazım. Biz böyle düşünüyoruz. Çalışmalarımızı da bu doğrultuda götürüyoruz."

Anahtar Kelimeler
    Salı, 07 Ekim 2014 11:34

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica