"Türkiye'nin şu dönemde yaşadığı rant ekonomisinin bitmesi gerekiyor"

Kurban Bayramı dolayısıyla MHP'yi ziyarete gelen Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Türkiye'nin şu dönemde yaşadığı rant ekonomisinin bitmesi gerektiğini belirterek, "Yılgın köhnemiş ekonomik programdan ileriye bakan üreten bireyi dahil eden ve merkeze koyan bir ekonomik programa ihtiyaç var." dedi.

Bayramlaşmaya, CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ile Parti Meclis Üyeleri Yasemin Öney Cankurtaran ve Gül Çiftçi geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, Parti Meclisinde kadınların eşit fırsatlarla Türkiye'nin bir parçası olduğunu önemsediklerini ifade etti. Bunun üzerine Haluk Ayhan, "Ama bu fazla pozitif ayrımcılık hiç erkek arkadaş yok." demesi üzerine Böke'nin "Bunun fazlası olmaz. İyi bir dengeleme unsuru olduğunu düşünüyorum." sözleri gülüşmelere neden oldu.

Türkiye'nin bu dönemde yaşadığı rant ekonomisinin bitmesi gerektiğini ifade eden Böke, şunları kaydetti:

"2007'den beri hiçbir ekonomik politikanın uygulanmadığı, uygulananın da çok olumsuz olduğu, kurumsal yapının zedelendiği, istihdam oluşturmayan sadece paranın dönüşü üzerinden giden ekonominin sonuna gelindi.

Bu yılgın köhnemiş ekonomik programdan ileriye bakan, üreten, bireyi dahil eden ve merkeze koyan bir ekonomik programa ihtiyaç var. Bunların başında da kadınların katılımı geliyor. Bugün de bu işe başlamış olduk. Bizim artık yapmamız gereken hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu ve üretimin böylece mümkün olacağı ve sanayinin tekrar Türkiye'nin odağına yerleştiği bir Türkiye heyecanı. Hazirandan itibaren bu olacak."
diye konuştu.

Türkiye'nin siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda ciddi problemlerin yaşandığı bir dönemden geçtiğini öne süren Böke, "Siyasi açıdan iç ve dış problemler gerçekten büyüyor. İç siyasette iktidarın milletin Meclis'teki temsilcileri ile muhalefet ile ülke meselelerini görüşmek yerine ülke meselelerini 30 bin kişinin katili ile müzakere yoluna gittiklerini görüyoruz. Bu gerçekten Türkiye'nin geleceği açısından endişe verici bir durum." değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin, "Tezkerenin kabulünün ardından hükümetten nasıl adımlar bekliyorsunuz? Ayrıca Baiden'den gelen açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Biz tezkereye hayır derken çok net bir mesaj verdik. Önce kendi içimizde bu sorunu beslemeyi bırakmamız gerektiğini bunun için sınırda başlayan önemli adımlar atmamız gerektiğini ama IŞİD'i bir terör örgütü olarak da gördüğümüzü söylemiştik. Bu görüşümüzde herhangi bir değişiklik yok.

Tezkereye yönelik 'hayır' oyu kullanmıştık. Türkiye'nin üzerine düşen vazifeleri genel başkanımız tekrar etti, önemli adımlar var. Bu adımları sadece buraya yabancı asker getirmekle veya bizim askerimizin sınır ötesine götürerek atılacak adımlar değil. Bizim önce bu sorunun, Türkiye'nin sorunu olmasına engel olacak adımlar atmalıyız."

    Pazar, 05 Ekim 2014 11:05

Bağlantılı Konular