CHP'li Milletvekillerinden Türban Yönetmeliğine dava

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaöğretimde kız çocuklarına türban takılmasına izin veren yönetmelik değişikliğinin iptal edilmesi için Danıştay'da dava açtılar.

Milletvekilleri ayrı ayrı açtıkları dava dilekçelerinde ortaöğretimde kız çocuklarının türban takmasının Anayasaya, kanunlara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne, Çocuk Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu gerekçe göstererek, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı yönetmelik değişikliğinin iptalini istediler.

CHP Balıkesir Milletvekili Havutça, "Yönetmeliğin yasalara açıkça aykırı olması ve ilerde telafi edilemeyecek zararlar doğuracak. Milli eğitimin bir politikası yokken, okullarda derslik sıkıntısı, fiziki sıkıntılar varken, eğitim öğretimin kalitesi düşmüşken, veliler çocuklarını okutabilmek için binlerce lira para harcarken, öğretmenler atanmayı beklerken, okul ve kurum müdürleri haksızlığa uğrarken, her şeyden öte Türkiye dünyada bilimsel eğitim alanında çok daha gerilere sürüklenirken, böyle bir düzenlemeye gitmek ancak ve ancak AKP iktidarında olur. AKP bu tür küçük oyunlarla eğitim alanındaki başarısızlıklarının üstünü örtemeye çalışıyor." dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ise şunları söyledi; "Devletin birincil görevi, çocukları, kadınları korumak, onlara sağlıklı, güvenli, huzurlu bir ortam sağlamaktır. Özgürlüklerini, eğitim hakkını, geleceğini yok etmek değildir!  Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu uygulaması açık bir dayatmadır. Dayatmanın olduğu, çocuklarımızın, birey olma, çocuk olma hakkının ellerinden alındığı bir ülkede, özgürlükten söz edilemez. Özgür bir toplum, ancak özgür ve bilimsel eğitimle oluşturabilir. Bilimsel eğitimin temeli ise laik ve çağdaşlığa dayanır. Ortaöğrenimde başörtüsünü serbest bırakmak, çocukların haklarını, geleceğini ellerinden almaktır."

    Perşembe, 02 Ekim 2014 10:44

Bağlantılı Konular