CHP'li gençler bayramın ilk gününü cumartesi anneleriyle geçirdi

Çocukları kaybolan ve faili meçhul cinayetlere kurban giden annelerin 491. Cumartesi buluşmasına katılan CHP'li Gençler Geleneksel oturma eyleminde annelerle birlikte slogan attı.

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Üyeleriyle birlikte Alana gelen Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, "Bugün bir bayram günü. Ama içimizdeki hüzün bu bayramı gerçek manasında yaşamamıza izin vermiyor. Hemen yanıbaşımızda Kobane'den yükselen silah sesleri göz yaşını sel eden annelere yenilerini katıyor. Din adına savaştıklarını ileri sürenler bu dini kutsal bayramımızı halkımıza zehir etmekten geri kalmadı. Yine halkımızın dini duygularını sömürerek iktidar olanlar benzer biçimde bu bayramda da Cumartesi annelerinin çığlıklarına duyarsız kaldı.

497 haftadır çocuklarının akibetini soran bu annelerin çığlığını duymayanların dünyanın başka bir köşesindeki annelerin gözyaşını istismar etmeye hakları yoktur. İşte ağlayan anneler burada. Ama ne hükümet yetkilisi ne de bu annelerin gözyaşlarını dindirecek bir adım atacakları umudu var orta yerde."
diyerek faili meçhul cinayetlerin takibiyle ilgili zaman aşımı engeline işaret etti.

İrfan İnanç Yıldız; "Biz Cumhuriyet Halk Partisi gençliği olarak bir kez daha annelerimizle birlikte bu yara kapansın mücadelesindeyiz. Annelerin gözyaşının rengi yoktur. Bu yara kapansın. Faili meçhule kurban verdiğimiz bu gençlerimizin failleri bulunsun. Zaman aşımı engeli ortadan kaldırılsın. Biz CHP'li gençler olarak Ekim Ayı içerisinde Diyarbakır ve İzmir'den Ankara'ya Adalet bakanlığına zaman aşımı engelinin ortadan kaldırılması için yürüyeceğiz. Ayrıca yine 28 Kasım'da İHD Mardin Şubesinin Kızıltepe süren davasına katılarak onlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstereceğiz." dedi.

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Yıldız ve Parti Meclisi Üyeleri Yasemin Öney Cankurtaran, Didem Gültekin, Serra Kadıgil, Elif Uzunşimşek'le birlikte oturma eylemine katıldı.

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Genel Başkanı Recep Karakoç da İstanbul İstiklal Caddesi'nde gelenekselleşen eylem için "Annelerimiz bu meydanın bir parçası oldu. Onların dramı bu tarihi mekanda giderek burayla simgeleşen, tarihleşen bir boyuta kavuştu. Bu 497. Haftada onların ellerini öpmeye mücadelelerini yükseltmeye geldik. Bu ziyaretlerimize, Cumartesi anneleriyle danışmamıza devam edeceğiz." dedi.

İstanbul Polisinin geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlenen Cumartesi annelerinin eylemi bir kez daha olaysız biçimde sona erdi.

    Pazar, 05 Ekim 2014 10:20

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica