"Polislerin kimliğinin gizli tutulma sebebi suçluların korunması, sorumluların gizlenmesi midir?"

Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanına sordu: "Anayasaya göre, bir kamu kurumu olan Emniyet Müdürlüğü'nün, bağımsız yargının bir üyesi olan savcının talebini karşılamama yetkisi var mıdır?"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Gezi direnişi sırasında başından gaz fişeği ile vurularak öldürülen Berkin Elvan davası savcısı, fişek ateşlendiği sırada olay yerinde olan polisleri tespit etmiş ve Emniyet Müdürlüğü'nden, bu şahısların kimlik bilgilerini istemiştir. Ancak savcılığın soruşturmanın gereği olarak yaptığı bu talebe rağmen, Emniyet Müdürlüğü ilgili şahısların kimlik bilgilerini savcılığa göndermemiştir.

Buna göre;

1- Emniyet Müdürlüğü söz konusu polislerin kimliklerini hangi gerekçeyle gizli tutmaktadır?
2- Savcılığın soruşturmanın gereği olarak yaptığı bu talep hangi gerekçeyle karşılanmamıştır? Anayasaya göre, bir kamu kurumu olan Emniyet Müdürlüğü'nün, bağımsız yargının bir üyesi olan savcının talebini karşılamama yetkisi var mıdır?
3- Emniyet Müdürlüğü'nün polislerin kimliğini gizli tutma sebebi suçluların korunması, sorumluların gizlenmesi midir?
4- Emniyet Müdürlüğü'nün kimlikleri gizli tutarak soruşturmanın işleyişini sekte uğratması, adaletin tecellisinin engellemesi suç teşkil etmekte midir?
5- Savcılığın talebine rağmen kimlik bilgilerini göndermeyen kamu görevlileri hakkında idari veya hukuki bir işlem başlatılmış mıdır?
6- Kimlik bilgilerinin savcılık makamına gönderilmesi için Bakanlık olarak Emniyet'e talimat vermeyi düşünüyor musunuz?"

    Perşembe, 02 Ekim 2014 09:51

Bağlantılı Konular