"Ülkemizdeki sorun zihinlerdeki engeldir, önemli olan zihinlerdeki bu engeli kaldırmaktır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, 30 Eylül 2014 tarihinde CHP Engelliler Üst Kurulu İç Anadolu Bölge Temsilciliği tarafından; Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenen; "İrade Asla Engel Tanımaz" temalı panele katıldı.

Yakup Akkaya, programın açılışında yaptığı konuşmada engellilerin sorunlarına değindi ve Cumhuriyet Halk Partisinin engellilere yönelik politika ve yaklaşımlarını dile getirdi.

Yakup Akkaya, "Ülkemizdeki temel sorun zihinlerdeki engeldir. Önemli olan zihinlerdeki bu engeli kaldırmaktır. Fırsat verildiğinde engellilerin de neler yapabileceğini örnekleri ile görebiliriz. Eğer fırsat tanınırsa; engelli yurttaşlarımızın arasından İyi yazarlar, gazeteciler, bilim adamları, sporcular, sanatçılar çıkıyor." dedi.

Türkiye'de yaklaşık 8,5 milyon engelli olduğunu belirten Akkaya; aileleri ile birlikte engelli yurttaş sayısının yaklaşık 20 milyona ulaştığını; çünkü ailelerinin de engellilerin sorunlarından dolayı kendilerini de engelli hissettiğini ve ne yazık ki bu yurttaşların sorunlarının çözülmediğini ifade etti.

Engellilerin en temel sorunlarının sağlık, eğitim, erişebilirlik ve istihdam olduğunu belirten Akkaya; "Bugün baktığımız zaman nüfusumuzun yüzde 12.29'u kadar; yani yaklaşık 1 milyon 870 bin çalışılabilir konumda olan engellimiz var; ama ne yazık ki özel sektör dâhil çalışan engelli sayısı 150 bini bile bulmamaktadır. Kamuda 50 bin engelli kadrosu olmasına rağmen sadece 25 bin çalışan engelli kadrosu var ve her seçim öncesi ağzına bir parmak bal çalarcasına yeni engelli kadroları açıldığı söyleniyor." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya konuşmasında; "Türkiye BM engelli hakkı sözleşmesini 2007'de imzaladı. 2009'da Bakanlar Kurulu onayladı. Sözleşmenin gerekleri bugüne kadar nasıl uygulanıyor; buna dair kaygılarımız var. Esasen uluslararası kanunları onaylanabiliyor ve yeni kanunlar çıkartılabiliyor. Ancak bunların sorumlulukları yerine getirilmiyor. Bakanlıklar sorunun temelini maliyet olarak görüyor." dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın Engellilerin ihtiyaçlarını karşılamasının güç yönetmeliklere bağladığından ve engelli rapor alımlarının zorluklarından da bahseden Akkaya; "Örneğin yatağa bağımlı ve pet kullanmak durumunda olan bir engelli vatandaş; yeni pet alacağı zaman eczaneye gidip kendinin engelli olduğunu eczacıya ispat etmek zorundadır. Bu kadar işi zorlaştırıyorlar. AKP ne yazık ki kar zarar hesabı içinde engelliye bakıyor. Hâlbuki bu bir temel insan hakları sorunudur ve her şeyden önce bu vatandaşlarımıza eğitim, sağlık, istihdam konularında pozitif ayrımcılık yapılmak zorundadır." ifadelerine yer verdi.

CHP'nin engellilere yönelik politikalarına değinen Akkaya; "CHP olarak engelli yurttaşlarımızın sorunlarının tespiti için Araştırma Komisyonu Kurulmasını talep ettik. Ancak AKP Hükümeti tarafından bu talebimiz reddedildi. 24. dönemde Engellilerle ilgili 38 adet kanun teklifi 20 meclis araştırma önergesi; 250'ye yakın da soru önergesi verdik" ifadelerine konuşmasında yer verirken; Cumhuriyet Halk Partisi'nin engellileri eve bağlamak yerine; onların sosyal hayatta yer alabilmeleri için fırsat eşitliği yaratacak plan ve projeler ürettiğini de vurguladı.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla; Engelliler Üst Kurulu'nun oluşturulduğunu; Genel Merkezde bir ofisin açıldığını ve Türkiye'de 7 bölgede temsilcilikler kurulduğunu belirten Akkaya; Bu temsilciliklerin engelli farkındalığı yaratma konusunda çok ciddi çalışmalar yaptığını; bugünkü panelinde bunun bir örneği olduğunu ifade etti.

Sayın Akkaya konuşmasının sonunda panelin hazırlanmasında katkı sağlayan tüm emekçilere teşekkür etti.

CHP Engelliler Üst Kurulu İç Anadolu Bölge Temsilciliği tarafından Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenen "İrade Asla Engel Tanımaz" temalı paneline CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya'nın yanı sıra; PM Üyesi ve Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu panelde konuşmacı olarak katılırken; İzmir Milletvekili Hülya Güven, CHP Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan, CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Fahri Yıldırım, CHP Engelliler Üst Kurulu Üyeleri, Gören Kalpler Derneği üyeleri, Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü üyeleri de katılım sağladı.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 01 Ekim 2014 13:43

Bağlantılı Konular