"Polis baskının "basını susturmaya" yönelik olduğu iddiaları doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı'na sordu: "30 Eylül 2014 sabahı Karşı Gazete ve Grihat haber yayın sitelerinin adreslerine yapılan polis baskınlarının hukuki gerekçesi nedir?"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

1- 30 Eylül 2014 sabahı Karşı Gazete ve Grihat haber yayın sitelerinin adreslerine yapılan polis baskınlarının hukuki gerekçesi nedir?
2- Polis güçlerine, Karşı Gazete ve Grihat basın kuruluşlarına baskın yapma talimatını kim ya da kimler hangi gerekçe ile vermiştir?
3- Bu polis baskının "basını susturmaya" yönelik olduğu iddiaları doğru mudur?
4- Polis güçlerine, yetkili Mahkemeler tarafından Karşı Gazete ve Grihat haber yayın siteleri adreslerinde arama yapma izni verilmiş midir? Arama kararında, aramanın gerekçesinin yer almadığı iddiası doğru mudur?
5- Arama yapan ekibe telefon ile söz konusu haberin kaldırılması talimatı verildiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, telefon ile söz konusu haberin kaldırılması talimatını veren kişi kimdir?
6- Arama yapma izni verildiyse, hangi yetkili Mahkemelerin kararları ile Karşı Gazete ve Grihat haber yayın siteleri adreslerine polis tarafından baskın yapılmıştır?
7- Polisin, Karşı Gazete ve Grihat haber yayın sitelerinden 25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ile ilgili "Hani o ses kayıtları montajdı" başlıklı haberin kaldırılmasını istedikleri iddiası doğru mudur?
8- İddia doğruysa, 25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ile ilgili "Hani o ses kayıtları montajdı" başlıklı haberin kaldırılması talimatını kim vermiştir?"

    Çarşamba, 01 Ekim 2014 11:45

Bağlantılı Konular