Kılıçdaroğlu Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali'ne katıldı

Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali'nde Eğitimin önemine dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğitimin aklın özgürleşmesi ve hayatın sorgulanması anlamına geldiğini" söyledi.

30. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali'ne katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu alkış ve sloganlarla karşılandı.

"Bolu'da olmaktan, Mengen'de olmaktan son derece mutluyum. Güzel bir festival" diye sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu festivalde kısa bir konuşma yapacağını belirterek şunları söyledi:

"Bolu'da olmaktan, Mengen'de olmaktan son derece mutluyum. Güzel bir festival. Sayın valimiz söyledi mide çok önemlidir dedi. Her insanın mutlaka yemek yemesi gerekiyor yaşamın doğal bir sonucudur bu. Ama bu yemeği aşçılar uzun emek harcayarak, alın teri dökerek önümüze koyarlar. Evlerimizde bunu eşlerimiz yapar ama lokantalarda, başka yerlerde, alanlarda aşçılar yaparlar.

Mengen'in tarihi anlatıldı, mutfağının tarihi anlatıldı. Bu da çok güzel bir şey. Fatih Sultan Mehmet'ten günümüze kadar uzanan bir süreç içerisinde Mengen gerçekten de aşçılığın merkezi oldu. Türkiye'nin kalbi.

Dolayısıyla Mengenliler bu festivali 30 yıldır sürdürüyorlar. İnanıyorum bundan sonra çok daha güçlü bir şekilde sürdürmeye devam edecekler.

Hep denir ki politikacılar uzun konuşuyor diye. Ben de bugün Mengen'de bir rekora imza atayım ve mümkün olduğu kadar kısa konuşayım. Çünkü, bugün aşçılarımızın günü onlar konuşacaklar, onlar dertlerini ifade edecekler biz onları dinleyeceğiz. Benim bütün aşçı kardeşlerime bir sözüm var. Nerede bir derdiniz varsa, nerede bir sorunla karşılaşırsanız hiç çekinmeden bana gelebilirsiniz. Ben mutlaka ama mutlaka sorununuzu çözmek için çaba harcayacağım bundan emin olmanızı isterim.

Kamuda aşçılık meslek sayılmamaktadır biliyor musunuz diyor hizmetli bir aşçı. Sayılması gerekiyor, beraber ortak mücadele verelim.

Güzel bir milletvekiliniz var, genç bir milletvekiliniz var. O sizin için çaba harcıyor, parlamentoda çaba harcıyor. Umarım bundan sonra milletvekili sayılarımız fazla olur ve biz sizin sorunlarınıza daha fazla zaman ayırmış oluruz.

Sözlerimi politikacıların uzun konuşmalarıyla ilgili olarak güzel bir fıkrayla bitireyim.

Böyle güzel bir toplantı olmuş, toplantıda herkes konuşmuş politikacıya demişler ki, ya sen de bir iki laf söyler misin? Demiş ki, izin verirseniz ben konuşmayayım. Hayır, herkes konuştu sende konuş demişler. Başlamış konuşmaya, bir saat, iki saat, üç saat, dört saat bir türlü bitmiyor. Akşam olmuş gene bitmiyor. En sonunda demiş ki, arkadaşlar ben evden çıkarken sabahleyin saati almayı unutmuştum galiba biraz uzun oldu.

Arkadan bir genç bağırmış, beyin bırak demiş sen saati, arkandaki takvime bak."


Fıkrası alkışlarla desteklenen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle tamamladı;

"Türkiye'nin çok sorunları var. Sorunları dile getirmek için bu ortam çok müsait değil. Ama aşçılığı bir marka haline getiren, Mengen'i bu konuda bir merkez haline getiren aşçıların eğitimidir. Eğitim bu açıdan çok ama çok önemlidir. Eğitim aklın özgürleşmesi demektir. Eğitim hayatın sorgulanması demektir. Eğitim usta-çırak ilişkisi demektir. Eğitim ustanın verdiğini çırağın daha da öteye götürmesi demektir. Eğitim bu kadar önemlidir. Eğitimi yapan öğretmenlerdir, ustalardır.

Türkiye'de her şeyimiz var, her şeyimiz var. Ama Türkiye'de eksik olan bu güzel şeyleri bir araya getirip mutlu bir toplum yaratmamaktır. Bu da politikacıların bu konuda biraz daha dikkatli olmamalarıdır. Ama benim sözüm söz ülkemi seviyorum, insanlarımı seviyorum, size hizmet etmeyi seviyorum, aşçılarımı seviyorum, onlara da hizmet etmeyi seviyorum.

Hepinize en içten selamlarımı, saygılarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun diyorum. Burada rekorlara imza atılacak, o rekorlara tanıklık ettiğim içinde ayrıca mutluyum. Çok teşekkürler.

Bu vesileyle belediye başkanımız burada ona diğer belediye başkanlarıma söylediğimi sizin huzurunuzda bir daha söylüyorum. Seçildin Mengen'e belediye başkanı oldun. Hiçbir ayrım yapmadan oy versin vermesin bütün Mengen'i kucaklayacaksın ve bütün Mengenlilere hizmet sunacaksın. Benim en büyük arzum bu. Oy verir, başkan yapar, oy vermez ama sizin göreviniz ona hizmeti ayağına kadar götürmektir. Tamam mı başkan? Sözü verdi hepiniz duydunuz.

Hepinize tekrar yürekten teşekkür ediyorum."

    Cumartesi, 27 Eylül 2014 09:50

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica