"Yıllık yaklaşık 400 milyon lira vatandaşın cebinden çıkacak"

Haluk Koç: "Vatandaş kendisine yazılan ilacı alacakken, belirlenmiş olan taban fiyatın üzerindeyse, bunun da üstüne cebinden çok daha fazla katkı ödeyecek."

Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından ATO Congressium'da düzenlenen "12.Türkiye Eczacılık Kongresi"nde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç sağlığa erişimin doğuştan insan hakkı olduğunu söyledi.

Konuşmasında sağlıktaki dönüşüme dikkat çeken Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sağlıkta dönüşüm sizin icat ettiğiniz bir dönüşüm programı değil. Bu dünyanın bugünkü yapısının Türkiye'ye dayattığı sağlık hakkının özelleştirilmesine ve vatandaşın elinden alınmasına dönük, adım adım önce promosyonla başlayan, 'İstediğin hastaneye gideceksin, istediğin hekime tedavi olacaksın, istediğin eczaneden ilacını alacaksın' reklamı altında, gün geçtikçe bu hizmetin tarif edildiği şekilde almak için insanların cebinden değişik kademelerde, aşamalarda katkı sunarak, gittikçe de bu katkı payının artık can yakıcı boyutlara ulaştığı bir düzene gelmiş bulunuyoruz. Yani vahşi bir düzenin sağlık alanında yerleştirilmesi."

İlaçta taban fiyat uygulaması
Haluk Koç, sadece eczanelerde, "ilaç fiyat farkı", "muayene ücreti", "reçete ücreti", "reçete kalem ücreti katılım payı", "randevu ücreti" gibi çok sayıda ücret alındığını, hastanelerde de çok değişik katkı payları olduğunu kaydetti.

Vatandaş kendisine yazılan ilacı alacakken, belirlenmiş olan taban fiyatın üzerindeyse, bunun da üstüne cebinden çok daha fazla katkı ödeyecek. Vatandaşın cebinden çıkacak artı 400 milyon liradan bahsediliyor

İlaçta fiyat taban uygulamasına da değinen Koç, "Vatandaş kendisine yazılan ilacı alacakken, belirlenmiş olan taban fiyatın üzerindeyse, bunun da üstüne cebinden çok daha fazla katkı ödeyecek. Bu da yıllık yaklaşık 400 milyon lira olarak hesaplanıyor ama vatandaşın cebinden çıkacak. SGK için artıya yazabilirsiniz ama vatandaşın cebinden çıkacak artı 400 milyon liradan bahsediliyor." dedi.

Haluk Koç, sağlıkta dönüşüm programının, gittikçe sağlık hizmetini ulaşılamaz hale getireceğini iddia ederek, "Sağlık personeli, sağlıkta hizmet sunanlar, eczacılar dahil, sizler, hepiniz bu sistemin içinde ucuz işgücü olarak görülen birer noktasınız, şekilsiniz. Sistem böyle çalışıyor. Güvencesiz çalışma, performansa dayalı, ne olduğu belirsiz bir hasta bakma ve tetkik yaptırma yarışı. Buna göre ücretlendirme. Aile hekimliği dendi, o da farklı bir şekilde, birinci kademenin yani koruyucu hekimliğin içini boşaltma." şeklinde konuştu.

Kılık kıyafet yönetmeliğindeki değişiklik
Eğitimin de sağlık gibi önemli kamusal hizmet alanlardan olduğuna işaret eden Koç, şunları kaydetti:

"Bir yönetmelik değişikliği yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanacak herhalde. Kafasına kara, kapkara bir kar maskesi takmış, bir tek gözleri gözüküyor. Kendi yaşadığı ülkede, herhalde sapıklıktan kaçan, ellerini kollarını bağlayıp insanları diz çöktürüp kurban keser gibi kıtır kıtır elinde bıçakla kesen bir insanın zihniyeti ile 10 yaşındaki bir çocuğun, kendini bulamamış, kendini ergen olarak ifade etme özgürlüğüne ulaşamamış bir çocuğun eğitimde bir dayatmayla karşılaşması, zihniyet olarak aynıdır. Bunu üzülerek ifade ediyorum . AR-GE'den bahsediyoruz, üniversitelerin çalışmasından bahsediyoruz, çağdaşlıktan bilimden bahsediyoruz. 'Bilgi ilaçtır' diyoruz. 'Ben kendi nesillerimi özgür olmayan, biat eden, düşünmeyen, sorgulamayan bir eğitim sistemine hapsedeceğim' mantığı, hedeflenen hiçbir noktaya ulaşmamızı sağlamaz. Bazı eleştiriler acı olabilir. Şu anda sayısal çoğunlukla istediğinizi yapar gibi gözükebilirsiniz ama insanların düşünmesini küçük yaştan prangalayarak, hiçbir şekilde geleceklerini sorgulayan bir eğitimden uzaklaştıramazsınız."

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 25 Eylül 2014 09:19

Bağlantılı Konular