Erdemir: "Türkiye dünyada antisemitik tutumun en güçlü olduğu 17. ülke"

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında bugünün, Yahudi Takvimi'ne göre 5775 yılının ilk günü olduğunu belirterek, Yahudi vatandaşların Roş Aşana Bayramı'nı kutlayarak, Türkiye'de Yahudilerin yeni yıla, antisemitizmin yükseldiği, ayrımcılığın, nefret söyleminin ve suçlarının arttığı bir ortamda girdiğini söyledi.

Aykan Erdemir, Tahkirle Mücadele Birliği'nin 102 ülkede yürüttüğü araştırmaya göre, Türkiye'nin dünyada antisemitik tutumun en güçlü olduğu 17. ülke olduğunu belirtti.

Aykan Erdemir, araştırma yapılan ülkelerde antisemitik tutum ortalaması yüzde 26 iken, bu oranın Türkiye'de yüzde 69 olduğunu ifade ederek, "İran'da bile antisemitik tutum ortalaması yüzde 56" dedi. Erdemir, Yahudi Takvimi'ne göre 5775 yılının ilk günü olduğunu belirterek, Yahudi vatandaşların Roş Aşana Bayramı'nı kutladı.

Aykan Erdemir, bir araştırma şirketine göre, 18 Temmuz günü, 27 bin 309 farklı twitter kullanıcısı tarafından atılan 30 bin 927 adet Türkçe tweette, Hitler'in Yahudi soykırımını destekleyen mesajlar paylaşıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisinin antisemitik olmadığını söylediğini belirten Erdemir, Yahudi vatandaşların, antisemitizmin yükseldiği ve nefret suçlarının mağduru oldukları bu ortamda yeni yıllarını kutlamaya çalıştıklarını bildirdi. Erdemir, Roş Aşana Bayramı'nı kutlamak için, yeni yıl hediyesi olarak TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi, yazılı soru önergesi ve sözlü soru önergesi vermeyi uygun gördüğünü belirtti.

Aykan Erdemir, IŞİD ile ilgili soru üzerine, IŞİD meselesinin çok önemli, Türkiye için birinci derecede güvenlik ve istikrar sorunu olduğunu söyleyerek, "Türkiye ne yazık ki uzun zamandır tek adam rejimi ile yönetiliyor. Demokratik ülkelerde böyle dönemlerde muhalefetle istişare edilir. Ancak Cumhurbaşkanı'nın herhangi bir istişareye ihtiyacı yok, muhalefetle görüşmeye ihtiyacı yok. Kendisi transatlantik uçuş sırasında görüşünü değiştirebiliyor, ak dediğine kara, kara dediğine ak diyebiliyor" dedi.

CHP olarak, IŞİD'in bölge ve Türkiye için, temel hak ve özgürlükler için büyük bir tehlike olduğunu düşündüklerini dile getiren Erdemir, IŞİD'e karşı kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 25 Eylül 2014 16:57

Bağlantılı Konular