Tezcan: "İktidar aklını başına alsın"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yazılı bir açıklama yaparak AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın açıklamalarına sert yanıt verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan şöyle dedi: "AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, HSYK seçimlerinde hükümet listesi dışında bir listenin kazanması halinde seçimi gayrimeşru ilan edeceklerini ifade etmiştir.

Bu tutum iktidarın gayrimeşruluğunun açık delilidir. Hakim ve savcıların kendi oylarıyla seçeceği kurulu meşru saymayan bir iktidarın anayasal, hukuksal ve siyasal meşruiyeti kalmamıştır.

Günlerden bu yana, Adalet Bakanlığı ve hükümetin bütün imkanlarını seferber ederek, şantaj, tehdit ve rüşvet siyasetiyle kendi listesini seçtirmeye çalışan hükümet, bütün bu çabalarına rağmen sonuç alamayacağını anlayınca en son sonuçları tanımayacağını ilan etme yolu seçmiştir.

Demokrasilerde meşruiyetin tek kaynağı genel seçimler değildir. HSYK seçimleri de bizatihi kendi meşruiyetinin kaynağı olup, seçilen kurulu meşru saymayacağını ilan eden hükümetin demokratik meşruiyetinden söz edilemez.

Anayasal düzenin meşruiyetini dinamitleyen bu tehlikeli tutum sahipleri unutmasınlar ki, böyle devam ederlerse halk yok edilen meşruiyeti sokakta aramaya başlar.

İktidar aklını başına alsın."

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 25 Eylül 2014 13:00

Bağlantılı Konular