"İşverenler, işsizliği burada şantaj olarak kullanıyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "İşverenler, işsizliği burada şantaj olarak kullanıyor. Kendi sorunlarının çözümü için isçileri ön plana atıyorlar" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk ile Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş'ı ziyaretinde, Soma'da yaşanan facianın ardından Türkiye'de ağır ve çok tehlikeli iş kollarında eksikliklerin ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye'de işsizliğin had safhada olduğu süreçte işçilerin "işsizlikle terbiye" edildiğini iddia eden Akkaya, şöyle devam etti:

"Torba kanun çıktıktan sonra maden sektöründe yaşadıklarımız bundan kaynaklanıyor. İşverenler, işsizliği burada şantaj olarak kullanıyor. Kendi sorunlarının çözümü için isçileri ön plana atıyorlar. Torba kanununda istediğimiz her şeyin olduğu doğru tespit olmaz. Parti olarak 100'e yakın bununla ilgili ciddi düzenleme teklifleri verdik. AKP'nin torba yasa anlayışı Soma ile ilgili sadece. Yani 301 madenci şehidimiz var orada. Biz CHP olarak madencilerin sorunun sadece Soma'daki madenciler için değil, Türkiye'deki bütün bu sektörde çalışanlar için olması gerektiğini söyledik."

Yakup Akkaya, daha sonra Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası'nda, kette faaliyet gösteren 22 özel maden ocağı işletmesinin temsilcileriyle bir araya gelerek, sorunlarını dinledi.

Yakup Akkaya, burada yaptığı konuşmada, "torba yasanın" ardından bir sürü mağduriyetin ortaya çıktığını öne sürerek, şunları kaydetti:

"Rodevansçılar olarak yasa çıktıktan sonra sizin isteminiz dışında farklı bir takım şeyler olabilir. Bunları da görüyoruz. Bunun hukukta da karşılığı vardır. Bununla ilgili çözüm muhakkak vardır. CHP olarak buradaki bakış açımız iş verenin bu konuda varsa sıkıntılarını çözmek, hem de işçilerimizin kazanılmış haklarını korumak ve çözmektir. Buraya gelmemizin nedeni de işten atılan işçilere destek içindir. Sizin her ne kadar sıkıntınız olsa bile biz öyle anlıyoruz, sorunlarınızın çözülmesine yönelik şantaj malzemesi olarak işçilerin kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Bunun tek suçlusu işçilermiş gibi görülmesi şantaj gibi görünüyor"

Özel maden ocakların sorunlarının çözüm yerinin TBMM olduğunu vurgulayan Akkaya, "Her iki tarafın da mağdur olmadan sürecin sonlanmasıyla ilgili ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Yasa çıkalı 10 gün oldu. Yasanın ardından keşke işten çıkartmalar olmasaydı. Sizler işten çıkardığınız işçilere bayram öncesi iş başı yaptırın. Burada bir adım atmanızı istiyorum" ifadesini kullandı.

Özel kömür ocağının ortaklarından Musa Demir, işçinin hak ettiği parada gözlerinin olmadığını söyleyerek, "Maden ocağında ben kardeşimi kaybettim. Burada 'ahlaksızlık' ve 'terbiyesizlik' gibi kelimeler duydum. Bu benim gücüme gitti. 350 çalışanım var. Ben 13 gündür çalışmıyorum. Bu sabah işçimin bir kısmını ocağa soktum. Sizler de bizimle ilgili sanırım, 'işçinin parası geri çekilsin düşüncesiyle' hareket ettiğimizi düşünüyorsunuz" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 24 Eylül 2014 16:56

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica