"Okyanusa bırakılan iki mültecinin akıbeti nedir?"

Sezgin Tanrıkulu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan'a sordu: "Mart 2013 tarihine ait olduğu iddia edilen görüntüler hangi gemiye aittir? Bu gemi hangi şirkete aittir?"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Mart 2013'te Atlas Okyanusu'nda bir Türk şirketine ait kuru yük gemisine kaçak binen 2 Afrikalı mültecinin, gemi mürettebatı tarafından derme çatma sallara bindirilerek okyanusun ortasında bırakıldığına dair görüntüler kamuoyu tarafından tepki ile karşılanmıştır. Evrensel İnsan Haklarına aykırı olan ve yaşam hakkını ihlal eden bu eylemin sorumlularının bir an önce yargı önüne çıkartılması kamuoyunun yegane talebidir.

Bu bağlamda;
1- Mart 2013 tarihine ait olduğu iddia edilen görüntüler hangi gemiye aittir? Bu gemi hangi şirkete aittir?
2- Gemi mürettebatı tarafından kayıt altına alınan video gerçek midir?
3- Okyanusa bırakılan iki mültecinin akıbeti nedir?
4- Gemiye kaçak giriş yapan mültecileri okyanusa bırakma talimatını kim vermiştir? Bu talimatı yerine getiren mürettebat kimlerden oluşmaktadır?
5- Denizcilik hukuku gereği savaşta dahi yaralı düşman denizcilerinin kurtarılması sağlanırken, bu vahim olay hangi gerekçe ile gerçekleşmiştir?
6- Bu vahim olay cinayete tam teşebbüs suçunu içeren bir eylemdir. Bu eylemle ilgili olarak gemi kaptanı ve mürettebatı hakkında hangi yasal işlemler yapılmıştır?"

    Perşembe, 18 Eylül 2014 16:35

Bağlantılı Konular